Ministrul Mediului: Am trimis la avizare proiectul de Ordonanţă conform căruia tăierea de arbori pe suprafeţe de peste un hectar va fi infracţiune
„Pe scurt: ce s-a întâmplat în parcul IOR, dacă se mai repetă şi în alte parcuri, să fie sancţionat cu închisoarea!”, a transmis ministrul.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 22 Aprilie 2026, 12:49 • Actualizat: 22 Aprilie 2026, 12:49
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat, miercuri, că a trimis la avizare la alte ministere proiectul de Ordonanţă de Urgenţă conform căruia distrugerea sau tăierea arborilor vor fi considerate infracţiuni, dacă sunt distruse spaţii verzi mai mari de un hectar.
„Am trimis la avizare la celelalte ministere proiectul de Ordonanţă de Urgenţă care face din distrugerea sau tăierea arborilor, chiar şi din intravilan, chiar şi din proprietate privată, infracţiune, dacă sunt distruse spaţii verzi mai mari de un hectar! Pe scurt: ce s-a întâmplat în parcul IOR, dacă se mai repetă şi în alte parcuri, să fie sancţionat cu închisoarea! Oraşele noastre şi-aşa au prea puţine spaţii verzi. Haideţi să nu le mai lăsăm pradă mafiei imobiliare”, a scris ministra pe pagina sa de Facebook.
Citește și: Romsilva a câștigat un proces pentru 43.227 hectare de pădure din Bacău ce vor rămâne ale statului












