Sursa ta de încredere

Ministrul Sănătății: Medicii care pleacă mai devreme de la spitalul public ca să lucreze la privat vor putea fi concediați

„Rog toți colegii din spitalul public să respecte programul de lucru”, a spus ministrul Sănătății.

Ministrul Sănătății: Medicii care pleacă mai devreme de la spitalul public ca să lucreze la privat vor putea fi concediați
Foto: Pixabay

Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 16 Iulie 2025, 17:01  • Actualizat: 16 Iulie 2025, 17:09

  • Articolul a fost completat cu detalii suplimentare.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat că medicii care nu își respectă programul de la spitalul public, astfel încât să poată lucra la privat, pot rămâne fără contract de muncă în spitalul de stat.

Alexandru Rogobete a precizat, miercuri, 16 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, că se lucrează la indicatori de performanță care vor permite acest lucru.

„De când am preluat mandatul, am ieşit public şi am spus nişte lucruri care pe ici, pe colo au deranjat şi au creat presiune. Le spun în continuare, dar de data aceasta, alături de reprezentantul spitalelor private din România, în dreapta mea. Rog toţi colegii din spitalul public să respecte programul de lucru.

Nu sunt de acord ca medicul să aleagă între public şi privat. Medicina este un domeniu cu particularităţile lui şi nu putem să separăm apele atât de abrupt şi atât de brusc. Însă, respectarea programului de lucru din spitalul public este, conform legislaţiei, obligatorie.

Medicul are libertatea, evident, ca după finalizarea acestui program să activeze unde doreşte el, în marile lanţuri de spitale private, în cabinetul propriu privat - oriunde are posibilitatea să îşi desfăşoare serviciul medical, dar cu respectarea programului de la public”, a declarat ministrul Sănătății.

„Nu toți medicii părăsesc spitalul în timpul programului”

Totuși, Alexandru Rogobete a ținut să clarifice că nu toți medicii obișnuiesc să plece în timpul programului din spitalele publice în care sunt angajați.

Potrivit ministrului, „există medici rezidenți care fac 12 gărzi pe lună neplătite, pentru a ajuta spitalul”. În plus, „există medici care vin de acasă pentru pacienții lor”.

„Nu vreau să generalizez, însă cu toţii ştim că există şi excepţii de colegi care la ora 11.00, la ora 12.00 nu mai sunt în spitalul public şi activează în sistemul privat. Nu spun că neapărat în marile lanţuri de spitale private, dar activează în sectorul privat.

Dacă nu reuşim să diminuăm acest fenomen, toţi avem de pierdut. De la pacienţii care stau la 40 de grade în faţa spitalelor să aştepte medicul, la colegii lor medici care stau până la 8-9 seara peste program, la sistemul public şi până la urmă şi la sistemul privat”, a precizat ministrul Sănătății.

Salariile rezidenților, plătite de spitalele private la care activează

De asemenea, ministrul Sănătății a spus că începând de la 1 septembrie, salariile rezidenţilor care activează în spitalele private vor fi plătite de către unităţile sanitare private. El a reamintit că în prezent rezidenţii sunt plătiţi de către Ministerul Sănătăţii, chiar dacă îşi desfăşoară activitatea în cadrul spitalelor private.

În plus, oficialul a menționat că Ministerul Sănătăţii şi PALMED vor lansa în această toamnă campania „Încrederea ne face bine”, pentru a promova toate măsurile pe care sistemul public şi sistemul privat de sănătate le derulează în parteneriat.

„Mă refer la programele de screening, nu doar pentru oncologie, ci şi pentru alte patologii, cardiologie, boli cerebro şi cardiovasculare. Mă refer aici la programele de investigaţii clinice şi paraclinice, imagistică şi laborator. Mă refer în general la ceea ce înseamnă sistemul de sănătate şi complementaritatea lui”, a explicat ministrul.

Alexandru Rogobete a subliniat că sistemul privat de sănătate vine în completarea sistemului public, acolo unde acesta nu are suficiente resurse materiale, umane şi de infrastructură.

„Este adevărat că în ultimii 4-5 ani infrastructura şi situaţia spitalelor publice s-a schimbat mult. A existat o transformare, dacă doriţi, a sistemului public de sănătate, prin investiţiile făcute cu bani din PNRR, cu fonduri de la Banca Mondială, cu fondurile guvernamentale şi sigur lista poate continua.

Or acum, în 2025, suntem în punctul în care sistemul public este la egalitate ca infrastructură, în multe locuri, cu sistemul privat”, a mai precizat ministrul.

Citește și: Câte 100-200 de concedii medicale eliberate de de zeci de medici, într-o singură zi. Ministrul Sănătății: „Se va interveni legislativ pentru limitarea acestora”

Fotbalistul spaniol Rafa Mir, condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare pentru agresiune sexuală
Actualitate 15 Iunie 2026, 17:26

Fotbalistul spaniol Rafa Mir, condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare pentru agresiune sexuală

Hotărârea nu este definitivă și poate fi contestată prin apel.

Fotbalistul spaniol Rafa Mir, condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare pentru agresiune sexuală
Președintele INS: Populația rezidentă a României ar putea ajunge, într-un orizont mediu de timp, sub 19 milioane și mai îmbătrânită
Actualitate 15 Iunie 2026, 17:17

Președintele INS: Populația rezidentă a României ar putea ajunge, într-un orizont mediu de timp, sub 19 milioane și mai îmbătrânită

„Acum, sistemele publice de pensii şi de sănătate vor trebui să răspundă cerinţelor unei populaţii de peste 65 de ani cu mult...

Președintele INS: Populația rezidentă a României ar putea ajunge, într-un orizont mediu de timp, sub 19 milioane și mai îmbătrânită
Fritz, despre Veştea: Marele viteaz încearcă să arunce pisica în curtea altcuiva
Actualitate 15 Iunie 2026, 17:02

Fritz, despre Veştea: Marele viteaz încearcă să arunce pisica în curtea altcuiva

Liderul USR precizează că nu a fost consultat înainte de nominalizarea liberalului și că nici premierul desemnat nu l-a...

Fritz, despre Veştea: Marele viteaz încearcă să arunce pisica în curtea altcuiva
MAREA BRITANIE: Doi tineri, găsiți vinovați pentru atacurile incendiare care au vizat proprietăți asociate lui Keir Starmer
Actualitate 15 Iunie 2026, 16:44

MAREA BRITANIE: Doi tineri, găsiți vinovați pentru atacurile incendiare care au vizat proprietăți asociate lui Keir Starmer

Cetățeanul ucrainean Roman Lavrînovici, în vârstă de 22 de ani, și Stanislav Carpiuc, în vârstă de 27 de ani, cetățean român...

MAREA BRITANIE: Doi tineri, găsiți vinovați pentru atacurile incendiare care au vizat proprietăți asociate lui Keir Starmer
BRAZILIA: Instructori de rope-jumping, arestați după ce au uitat să îi atașeze unei tinere coarda de siguranță
Actualitate 15 Iunie 2026, 15:47

BRAZILIA: Instructori de rope-jumping, arestați după ce au uitat să îi atașeze unei tinere coarda de siguranță

Victima a căzut aproximativ 40 de metri și a fost declarată decedată la fața locului de echipele de intervenție.

BRAZILIA: Instructori de rope-jumping, arestați după ce au uitat să îi atașeze unei tinere coarda de siguranță
Zelenski: Suntem gata să ne întâlnim cu Putin în cadrul G7
Actualitate 15 Iunie 2026, 15:41

Zelenski: Suntem gata să ne întâlnim cu Putin în cadrul G7

Ucraina a transmis invitaţia direct şi părţii ruse, dar nu a primit un răspuns clar, a declarat oficialul.

Zelenski: Suntem gata să ne întâlnim cu Putin în cadrul G7
Fiul prințesei moștenitoare a Norvegiei, condamnat la 4 ani de închisoare pentru viol
Actualitate 15 Iunie 2026, 15:22

Fiul prințesei moștenitoare a Norvegiei, condamnat la 4 ani de închisoare pentru viol

În vârstă de 29 de ani, Marius Borg Høiby a fost reclamat pentru violență și abuz împotriva unor foste partenere.

Fiul prințesei moștenitoare a Norvegiei, condamnat la 4 ani de închisoare pentru viol
Grevă de avertisment a angajaţilor din Vamă pe fondul proiectului noii legi a salarizării
Actualitate 15 Iunie 2026, 15:05

Grevă de avertisment a angajaţilor din Vamă pe fondul proiectului noii legi a salarizării

Totodată, angajaţii din Vamă au nemulţumiri legate de prevederile referitoare la această categorie profesională cuprinse în...

Grevă de avertisment a angajaţilor din Vamă pe fondul proiectului noii legi a salarizării

Radio România Actualitați

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală
Memorandumul de înţelegere dintre Statele Unite şi Iran a fost semnat

Memorandumul de înţelegere dintre Statele Unite şi Iran a fost semnat

Memorandumul de înţelegere dintre Statele Unite şi Iran a fost semnat
Deschiderea primului capitol de negocieri pentru aderarea Ucrainei şi a Republicii Moldova la UE

Deschiderea primului capitol de negocieri pentru aderarea Ucrainei şi a Republicii Moldova la UE

Deschiderea primului capitol de negocieri pentru aderarea Ucrainei şi a Republicii Moldova la UE
Cum văd germanii acordul dintre Statele Unite şi Iran

Cum văd germanii acordul dintre Statele Unite şi Iran

Cum văd germanii acordul dintre Statele Unite şi Iran