NASA plănuieşte construirea unui reactor nuclear pe Lună
Statele Unite intenţionează să readucă echipaje de astronauţi americani pe Lună pentru prima dată după o pauză de peste 50 de ani.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 05 August 2025, 11:37 • Actualizat: 05 August 2025, 11:38
NASA ar plănui să construiască un reactor nuclear pe Lună, arată documente interne ale agenției, consultate de cotidianul Politico.
NASA ar intenționa să ceară industriei de profil construirea unui reactor de 100 de kilowați care ar putea deveni operațional până în 2030.
Administratorul interimar al NASA, Sean Duffy, ar urma să anunţe aceste planuri în zilele următoare, potrivit Politico.
Planul vine în contextul intensificării concurenţei cu China, care vizează lansarea primei sale misiuni cu echipaj uman pe Lună în aceeaşi perioadă.
Echipaj uman pe Lună, până în 2030
Documentul NASA avertizează că prima naţiune care va implementa un reactor funcţional pe Lună ar putea „declara o zonă de excludere, care ar stânjeni semnificativ operaţiunile Statelor Unite”.
Un astfel de reactor ar oferi sursa de energie stabilă care este necesară pentru viitoarele misiuni pe Lună, în special în timpul nopţii lunare de aproximativ două săptămâni, când energia solară nu este disponibilă.
Statele Unite intenţionează să readucă echipaje de astronauţi americani pe Lună pentru prima dată după o pauză de peste 50 de ani. În cadrul programului său Artemis, NASA doreşte să trimită un echipaj pe suprafaţa lunară în 2027.













