Nicușor Dan, după o convorbire cu Donald Trump: Mi-am reafirmat angajamentul ferm pentru aprofundarea Parteneriatului nostru Strategic în toate prioritățile comune
"Aștept cu nerăbdare o cooperare strânsă cu președintele Trump și cu administrația sa", a scris noul lider de la Cotroceni pe X.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 28 Mai 2025, 12:26 • Actualizat: 28 Mai 2025, 12:36
Președintele Nicușor Dan a discutat telefonic cu omologul american, Donald Trump.
"Sunt onorat să discut cu POTUS [președintele SUA - n. red] și să îi mulțumesc pentru felicitările călduroase și leadership-ul puternic.
SUA este cel mai apropiat aliat și partener strategic vital al României", a scris noul lider de la Cotroceni pe X.
Honored to speak with @POTUS and thank him for his warm congratulations and strong leadership.
— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) May 28, 2025
The U.S. is Romania’s closest ally and vital strategic partner.
I reaffirmed my steadfast commitment to deepening our Strategic Partnership across all shared priorities.
I look forward…
Mi-am reafirmat angajamentul ferm pentru aprofundarea Parteneriatului nostru Strategic în toate prioritățile comune. Aștept cu nerăbdare o cooperare strânsă cu președintele Trump și cu administrația sa.
Dumnezeu să binecuvânteze prietenia durabilă dintre România și SUA!", a adăugat Nicușor Dan, care și-a preluat mandatul în prima zi a acestei săptămâni.
Miercuri, la Palatul Cotroceni au loc primele discuții de tatonare politică în vederea formării unui guvern de coaliție.












