Nicuşor Dan: Probabil că vom intra în turbulenţe politice, însă există consens privind PNRR şi bugetul
„Există consens că România are buget şi va rămâne în acest buget şi că România îşi va păstra traiectoria financiară”, a precizat președintele.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 20 Aprilie 2026, 12:45 • Actualizat: 20 Aprilie 2026, 13:16
În perioada următoare, probabil vor exista „turbulențe” pe scena politică, a declarat, luni, președintele Nicușor Dan, care a dat asigurări că partidele din actuala coaliție de guvernare au ajuns la un consens privind implementarea PNRR și menținerea traiectoriei financiare a țării.
! Acest articol a fost actualizat cu mai multe detalii și reacții
„Probabil că vom intra în tulbulenţe politice, însă există consens pe PNRR. (...) Există consens că România are buget şi va rămâne în acest buget şi că România îşi va păstra traiectoria financiară”, a susţinut președintele, în cadrul unor declaraţii de presă, după ce a participat la un eveniment organizat la ASE.
El şi-a manifestat speranţa să fie găsită o formulă astfel încât să se continue guvernarea pro-occidentală "solidă".
„Sper în continuare să găsim o formulă astfel încât să continuăm o guvernare pro-occidentală pentru România şi una solidă. Evident că dacă avem două partide - PSD, PNL - fără de care nu se poate forma o majoritate în Parlament, dacă ele sunt în dezacord, pentru moment nu există o formulă”, a spus preşedintele.
"Înţelegem care sunt nemulţumirile şi de-o parte şi de alta, înţelegem care sunt aşteptările şi de-o parte şi de alta, dar întrebarea este dacă vom reuşi să armonizăm nişte aşteptări. Asta e dificultatea", consideră liderul de la Palatul Cotroceni.
Întrebat dacă va semna decrete de numire a unor miniștri tehnocrați la propunerea premierului Ilie Bolojan Nicuşor Dan a răspuns: "Haideţi să nu intrăm în scenarii, toate lucrurile la timpul potrivit, să nu avansăm. O să vedem ce se va întâmpla în seara asta şi mâine vom decide în consecinţă".
Citește și: „Momentul Adevărului”: Social-democrații supun votului sprijinul politic pentru premierul Bolojan













