Nou succes de etapă în recuperarea tabloului "Sfântul Sebastian"
Reprezentanții Christie's au retras tabloul din licitaţia "Old Masters" planificată pentru 2025, unde figura ca piesă principală, după ce a fost notificată despre faptul că opera este de drept proprietatea României.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 16 Iunie 2025, 13:38 • Actualizat: 16 Iunie 2025, 13:51
România a obţinut un nou succes de etapă în recuperarea tabloului "Sfântul Sebastian".
Dispărută din colecţia naţională a României, capodopera pictată de El Greco va rămâne la casa de licitaţii Christie's din New York până când solicitările Bucureștiului de recuperare vor fi soluţionate de instanţele competente.
Reprezentanții Christie's au retras tabloul din licitaţia "Old Masters" planificată pentru 2025, unde figura ca piesă principală, după ce a fost notificată despre faptul că opera este de drept proprietatea României.
"România a obţinut un nou succes important în procedurile de recuperare a tabloului Sfântul Sebastian, datorită demersurilor comune ale Ministerului Finanţelor şi Ministerului Culturii. Prin suspendarea licitaţiei programate la Christie's New York, prelungită până la finalizarea demersurilor juridice, există garanţia că acesta va fi păstrat în siguranţă până la finalizarea eforturilor de recuperare definitivă. Încă din luna ianuarie 2025 au fost iniţiate demersurile juridice şi a fost mandatată o echipa internaţională de avocaţi selectată de România cu misiunea de a asigura recuperarea picturii lui El Greco, întrucât aceasta aparţine patrimoniului naţional cultural al Statului Român. Fiind dispărută din colecţia naţională, pictura trebuie să fie returnată României şi reunită cu colecţia naţională la Muzeul Naţional de Artă al României din Bucureşti. În continuare, se va acţiona ferm pentru recuperarea acestei capodopere care aparţine patrimoniului românesc", a declarat vicepremierul Tanczos Barna într-un comunicat citat de Agerpres.
Ministerul Finanțelor menţionează că, la începutul acestui an, România a depus o acţiune la instanţele din New York pentru recuperarea tabloului, iar în 30 mai 2025 a obţinut măsura de indisponibilizare pe termen lung.
"Consignantul tabloului şi o persoană pe nume Paul Philippe al României pretind că sunt proprietarii operei de artă. Demersurile României pentru recuperarea acestei picturi importante - care a aparţinut primului rege al României înainte de a fi lăsată moştenire statului român - şi pentru reunirea sa cu colecţia naţională au acum garanţia că vor fi ascultate de către instanţele judecătoreşti din New York", se mai arată în comunicat.
Tabloul i-a aparţinut regelui Carol I, primul monarh al României, înainte de a fi lăsat moştenire Coroanei României la moartea acestuia în 1914.
În 1947, alături de alte opere de artă, lucrarea a fost scoasă din România.
Într-o scrisoare, fostul premier Marcel Ciolacu le-a mulțumit avocaților care au reprezentat România în această cauză.
"În numele Guvernului României, am mandatat prin două Memorandumuri adoptate luna aceasta ministerele responsabile şi avocaţii noştri să urmărească atât recuperarea picturii prin litigiul iniţiat la Tribunalul Judiciar de la Paris, cât şi blocarea licitaţiei programată pe 5 februarie la New York de către o celebră casă de licitaţii.
Faptul că licitaţia a fost oprită şi tabloul a fost reţinut de casa de licitaţii este un prim pas către recuperarea definitivă a acestui tablou care este fără echivoc proprietatea statului român.
După zeci de ani, e timpul ca acest tablou de neînlocuit să revină acolo unde îi este locul, în colecţia naţională de artă şi poporului român”, scria șeful executivului pe Facebook.
Citește și: A început Festivalul Internaţional de Teatru Radiofonic „Grand Prix Nova”













