Percheziții la membri ai unei grupări care vindea mașini de lux furate
Sub conducerea liderului, rețeaua a achiziţionat astfel de autovehicule, pe care le-ar fi comercializat în România pe baza unor documente falsificate.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 04 Iunie 2026, 09:13 • Actualizat: 04 Iunie 2026, 10:18
Polițiști și procurori au descins în judeţele Prahova, Ialomiţa, Argeş, Teleorman, Bistriţa-Năsăud şi municipiul Bucureşti, joi, la domiciliile unor persoane fizice şi la sediile unor societăţi comerciale suspectate înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals.
Gruparea vindea autoturisme de lux furate din state UE sau aflate în leasing, cărora le modificau datele de identificare.
"Astăzi, 4 iunie 2026, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova, împreună cu procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Ploieşti, au pus în executare 30 de mandate de percheziţie, în judeţele Prahova, Ialomiţa, Argeş, Teleorman, Bistriţa-Năsăud şi municipiul Bucureşti, la domiciliile unor persoane fizice şi sediile unor societăţi comerciale, într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat, înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals", informează Poliția Română într-un comunicat.

Potrivit rechizitoriului, în perioada 2024 - iunie 2026, gruparea a acționat pentru obţinerea unor importante beneficii financiare din vânzarea de autoturisme de lux, furate din diferite ţări ale Uniunii Europene sau dintre cele achiziţionate în sistem leasing, cărora le-ar fi fost modificate datele de identificare cu ale altor autoturisme similare.
Sub conducerea liderului, membrii grupului infracţional organizat a achiziţionat astfel de autovehicule, pe care le-ar fi comercializat în România pe baza unor documente falsificate.
"Probatoriul administrat a reliefat că aceştia ar fi utilizat ca documente de provenienţă ale autoturismelor, blancuri ale unor documente originale din Spania şi Austria, falsificând doar datele transcrise. Autoturismele ţintă ar fi fost sustrase, fie prin descuiere electronică, duplicat chei sau relay attack, fie obţinute prin înşelăciune şi transportate în România sau în statele vecine, unde s-ar fi realizat modificarea elementelor de identificare şi gravarea unei noi serii corespunzătoare unui autoturism "curat", de aceeaşi marcă, culoare şi an de fabricaţie (clone)", precizează IGPR.
Autovehiculele clonate erau prezentate, de către diferite persoane, la diverse puncte de lucru ale Registului Auto Român, iar pe baza documentelor eliberate erau înmatriculate.
Ulterior, autoturismele erau scoase la vânzare, preponderent pe reţele de socializare, fiind comercializate către cumpărători de bună credinţă. Plata s-ar fi realizat cash sau prin transfer bancar, suma obţinută fiind împărţită între membrii grupării.
De regulă, membrii grupării de criminalitate organizată foloseau diverşi interpuşi - familie sau apropiaţi - pentru a primi sumele de bani.
Investigaţiile au arătat că, doar pe parcursul unui an (perioada 2024-2025), grupul infracţional organizat a prejudiciat mai multe persoane cu peste 800.000 de euro.
Audierile se desfăşoară la sediul DIICOT - Serviciul Teritorial Ploieşti.
Citește și: Rețea de traficanți de droguri care opera dintr-o vulcanizare auto, destructurată de procurori













