Peste 140 de clădiri emblematice, iluminate în roșu de Ziua Europeană a Numărului de Urgenţă 112
Data de 11 februarie marchează împlinirea a 22 de ani de la operaţionalizarea Sistemului de urgenţă 112 în România.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 11 Februarie 2026, 17:10 • Actualizat: 11 Februarie 2026, 18:54
Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgenţă 112, precum şi aniversarea a 22 de ani de la operaţionalizarea Sistemului de urgenţă 112 în România vor fi marcate miercuri, 11 februarie seara, prin iluminarea în culoarea roșie a peste 140 de clădiri ale administraţiei publice centrale şi locale, instituţii de cultură, învăţământ, medicale sau obiective turistice, comunică STS.
„Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS), alături de instituţii publice şi private din întreaga ţară, marchează şi în acest an Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgenţă 112 şi aniversarea a 22 de ani de la operaţionalizarea Sistemului de urgenţă 112 în România, prin iluminarea în roşu a unor clădiri emblematice din Bucureşti şi din alte oraşe ale ţării.
În seara de 11 februarie, peste 140 de clădiri ale administraţiei publice centrale şi locale, inclusiv turnul de comunicaţii al STS, alături de instituţii de cultură şi obiective turistice, vor fi iluminate în culoarea roşie, simbol al Serviciului de urgenţă 112”, a precizat STS, într-un comunicat de presă.
Mesaj de responsabilitate civică
Ajuns la a cincea ediţie, evenimentul a devenit deja o tradiţie, fiind organizat an de an, cu o participare tot mai numeroasă din partea instituţiilor şi organizaţiilor care s-au alăturat acestui demers şi au contribuit constant la transmiterea mesajului de responsabilitate civică privind utilizarea numărului unic de urgenţă 112, menționează Agerpres.
„Cetăţenii României au demonstrat, în anul 2025, cel mai ridicat nivel de responsabilitate în apelarea numărului unic 112 de la înfiinţarea acestuia, contribuind semnificativ la buna funcţionare a serviciului de urgenţă şi la salvarea de vieţi prin alertarea rapidă şi eficientă a echipajelor specializate.
Serviciul de Telecomunicaţii Speciale mulţumeşte tuturor instituţiilor şi partenerilor din Bucureşti şi din ţară care, an de an, se implică în acest demers şi susţin promovarea utilizării responsabile a numărului de urgenţă 112”, a transmis STS.
Citește și: Numărul apelurilor nejustificate la 112 rămâne ridicat, potrivit STS













