Peste 302 milioane de ambalaje de plastic, sticlă și aluminiu, returnate în luna februarie
180 de noi puncte de colectare automată a ambalajelor au fost create.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 01 Martie 2025, 12:40 • Actualizat: 01 Martie 2025, 12:50
Peste 302 milioane de ambalaje au fost returnate în luna februarie.
Dintre acestea, 165 de milioane sunt PET-uri de plastic, 60 de milioane sticle şi 76 de milioane de doze de aluminiu.
Într-o postare pe Facebook, ministrul Mediului a precizat că aceste cifre demonstrează că sistemul garanţie-returnare păstrează viteza de creştere, adaugă în portofoliu rezultate excelente în privinţa cantităţilor trimise spre reciclare şi avansează către comunităţile locale.
Ministrul a mai spus că 180 de noi puncte de colectare automată a ambalajelor au fost create în februarie, ceea ce înseamnă că reţeaua naţională continuă să crească, fiind susţinută de magazine şi autorităţi locale.
Citește și: Eșec în negocierile pentru un tratat global de reducere a poluării cu plastic













