Președintele Colegiul Medicilor: Un sistem de sănătate funcțional se bazează pe reguli clare, asumate și aplicate unitar
Reacția forului vine după ce ministrul Sănătății a anunțat controale în spitale.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 21 Februarie 2026, 13:48 • Actualizat: 21 Februarie 2026, 13:59
Colegiul Medicilor din România și-a reafirmat susținerea față de respectarea programului de lucru în toate unitățile sanitare.
Reacția forului vine după ce ministrul Sănătății a anunțat controale în spitale.
"Respectarea programului de lucru nu este doar o obligație contractuală, ci și o datorie morală față de pacienți și față de colegii noștri. Un sistem de sănătate funcțional se bazează pe reguli clare, asumate și aplicate unitar", a declarat Cătălina Poiană, președinta CMR.
Colegiul susține în mod egal medicii care își desfășoară activitatea în sistemul public și pe cei care activează în mediul privat, dar atrage atenția că "este esențială o delimitare clară și transparentă a timpului aferent activităților desfășurate de medic în sectorul public și în cel privat".
Un medic angajat la un spital public a apărut într-o postare a unei unități private în timp ce anunța că se pregătește pentru a doua operație. Ministrul Alexandru Rogobete spune că doctorul era în timpul porgramului la stat, nu avea o cerere de concediu aprobată și a trimis Corpul de control să facă verificări.
Șeful Sănătății a mai precizat că pacienţii vor avea mai multe opţiuni după spargerea actualului monopolul al Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate (CNAS).
Citește și: Moartea unui bebeluș la SJU Vaslui, anchetată













