Protest al sindicaliștilor din Educație, marți, în fața Ministerului de Finanțe
„Investiţi în betoane dar lăsaţi minţile goale!”, „Vă protejaţi banii pentru sinecuri şi sacrificaţi viitorul!”, „Aţi jurat să respectaţi Constituţia! O hotărâre judecătorească ce este? O sugestie?” și „Ordonanţa voastră este un abuz!”, sunt mesaje afișate de sindicaliști.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 07 Octombrie 2025, 11:55 • Actualizat: 07 Octombrie 2025, 11:55
Un protest al sindicaliștilor Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ şi ai Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” are loc, marţi, 7 octombrie, între orele 11:00 și 12:30, în fața Ministerului de Finanţe.
Sindicaliștii sunt nemulţumiţi de măsurile fiscal-bugetare adoptate de Guvern, precum şi de amânarea plăţii tranşelor aferente sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti, având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituţiile şi autorităţile publice.
„Investiţi în betoane dar lăsaţi minţile goale!”, „Vă protejaţi banii pentru sinecuri şi sacrificaţi viitorul!”, „Aţi jurat să respectaţi Constituţia! O hotărâre judecătorească ce este? O sugestie?” și „Ordonanţa voastră este un abuz!”, sunt mesaje afișate de sindicaliști.
Președintele FSLI: România traversează „cea mai neagră perioadă” din ultimii 35 de ani
„Aceste sume nu sunt un 'cadou', ci un drept recunoscut în justiţie, toate sumele câştigate de organizaţiile sindicale din învăţământ pentru membrii lor în ultimii 15 ani fiind supuse plăţii eşalonate prin acte ale Guvernului. Acum, pe lângă că sunt eşalonate plăţile, Executivul a amânat şi cu un an plata acestora”, au transmis reprezentanţii FSLI, luni, pe Facebook.
Educaţia din România traversează „cea mai neagră perioadă” din ultimii 35 de ani, din cauza prevederilor Legii 141/2025 privind măsurile fiscal-bugetare care au transformat şcoala românească într-un sistem „dezorganizat şi demotivant”, a transmis preşedintele FSLI, Simion Hancescu, duminică, într-un comunicat remis cu prilejul Zilei Internaţionale a Educaţiei.
„Actualii guvernanţi au vrut reduceri de costuri şi au obţinut: şcoli comasate şi clase suprapopulate, burse şcolare eliminate, elevi care fac naveta către şcoală, de la distanţe mari, peste 14.000 de posturi reduse, tăieri mascate de salarii, profesori obligaţi să predea materii şcolare din arii curriculare diferite, profesori suplinitori valoroşi, care au fost nevoiţi să părăsească sistemul de învăţământ, investiţii zero în infrastructura şcolară!”, a spus el, potrivit Agerpres.
Potrivit sindicatelor din Educaţie, cadrele didactice sunt tratate cu dispreţ, iar această atitudine va conduce la demisii şi pensionări anticipate.
„Domnilor politicieni, aţi reuşit ceva fără precedent: să distrugeţi educaţia din România, un 'succes' al marilor reforme semnate de Guvernul Bolojan! Vă felicitaţi pentru 'economiile' făcute la bugetul de stat, din tăierile aplicate sistemului de învăţământ, dar vă 'scapă' marii evazionişti fiscali, marile ţepe date statului român, marile furturi ale băieţilor deştepţi din energie, marile contracte măsluite.
Toate aceste decizii proaste, lipsite de logică, de analiză, de argumente solide, vor conduce România pe un singur drum - al construirii unei societăţi fără valori, fără educaţie, fără direcţie, oricând supusă manipulărilor', susţine Simion Hancescu.
FSLI a cerut demisia ministrului Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, şi a prim-ministrului Ilie Bolojan.
Citește și: România are cei mai puțini absolvenți de facultate din Uniunea Europeană













