Protest în fața sediului Administrației Penitenciarelor
Sindicaliștii reclamă deficitul de personal şi condiţiile de muncă.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 18 Noiembrie 2024, 22:38 • Actualizat: 19 Noiembrie 2024, 08:44
Angajaţii din închisori au protestat, luni, în faţa sediului Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.
Sindicaliștii reclamă deficitul de personal şi condiţiile de muncă.
Preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor a declarat că, pe lângă aceste probleme, personalul din penitenciare se confruntă şi cu situaţii greu de gestionat.
Potrivit lui Cosmin Dorobanţu, deţinuţii au devenit foarte inventivi în a produce alcool în incinta penitenciarului şi care, în plus, consumă şi droguri.
Conducerea ANP a precizat, într-un comunicat, că acţionează constant pentru îmbunătăţirea condiţiilor de muncă şi că nu vor exista diminuări salariale sau suspendarea unor sporuri.
Citește și: Angajaţii Arhivelor Naţionale, în prima grevă generală din istoria instituţiei













