PSD trece în opoziție: Demisiile miniștrilor social-democrați, așteptate joi
Decizia a fost luată de conducerea partidului, care s-a reunit, miercuri, pentru a stabili strategia politică pentru perioada imediat următoare.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Aprilie 2026, 06:17 • Actualizat: 23 Aprilie 2026, 06:59
Miniştrii social-democrați ar urma să se retragă din Guvern înaintea şedinţei de joi, programată pentru ora 11:00.
Decizia a fost luată de conducerea PSD, care s-a reunit, miercuri, pentru a stabili strategia politică pentru perioada imediat următoare.
Luni, membrii PSD au votat retragerea sprijinului politic pentru premierul liberal Ilie Bolojan.
PSD deține în actualul cabinet de coaliție 8 portofolii, anume Agricultura (Florin Barbu), Energia (Bogdan Ivan), Justiţia (Radu Marinescu), Transporturile (Ciprian Şerban), Munca (Florin Manole) și Sănătatea (Alexandru Rogobete), dar și postul de vicepremier deţinut de Marian Neacşu.
De asemenea, Secretariatul general al Guvernului este condus de social-democratul Ştefan Radu Oprea.
În locul demisionarilor, premierul va desemna interimari dintre ceilalți membri ai executivului în funcţie.
PSD insistă ca Ilie Bolojan să renunțe la postul de șef al Palatul Victoria, dar PNL, USR și UDMR continuă să îl sprijine politic.
"Există majorităţi în Parlamentul României şi fără PSD", a spus liderul social-democrat Sorin Grindeanu într-un recent interviu acordat Radio România Actualități.












