Regimul iranian dezminte orice negociere cu SUA, contrazicându-l pe Trump
Diplomația de la Teheran insistă că nu s-a angajat nicio negociere de la începutul războiului din Orientul Mijlociu, la 28 februarie.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Martie 2026, 19:20 • Actualizat: 23 Martie 2026, 20:30
Președintele Parlamentului iranian a anunţat, luni, că nu există tratative cu partea americană, contrazicând negocierile invocate de preşedintele Donald Trump.
”Nicio negociere nu a avut loc cu Statele Unite. Se folosesc informaţii false pentru a manipula pieţele financiare şi petroliere şi pentru a ieşi din mlaştina în care Statele Unite şi Israelul s-au împotmolit”, a scris Mohammad Bagher Ghalibaf pe platforma X.
BREAKING: The speaker of Iran's parliament, Mohammad-Bagher Ghalibaf, has rejected Donald Trump’s claim that he has been negotiating with the U.S.
— Sky News (@SkyNews) March 23, 2026
Live updates: https://t.co/w7VPBsQhFN
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/MCLjmozdz7
Tot luni, Ministerul iranian de Externe a anunţat că a primit, prin intermediul unor ”ţări prietene”, ”mesaje” prin care SUA solicită să se organizeze negocieri.
Diplomația de la Teheran insistă că nu s-a angajat nicio negociere de la începutul războiului din Orientul Mijlociu, la 28 februarie.
Anterior, Donald Trump anunţase că Statele Unite negociază o încheiere a ostilităţilor cu reprezentanţi iranieni neidentificaţi și, de aceea, suspendă loviturile asupra centralelor electrice din Republica islamică.













