Scandalul Dieselgate: 4 foști directori ai Volkswagen, condamnați pentru fraudă
Verdictul pune capăt unui proces de amploare, desfășurat timp de aproape 4 ani.

Articol de Matei Pavel, Publicat: 26 Mai 2025, 18:56 • Actualizat: 26 Mai 2025, 19:12
Tribunalul regional din orașul german Braunschweig a condamnat, luni, 4 foști directori ai Volkswagen pentru fraudă, în legătură cu scandalul „Dieselgate”.
Deutsche Welle scrie că verdictul pune capăt unui proces de amploare, desfășurat timp de aproape 4 ani.
Scandalul manipulării testelor de emisii ale motoarelor diesel a izbucnit în septembrie 2015, la scurt timp după ce producătorul auto din Wolfsburg a recunoscut că a falsificat rezultatele testelor din SUA.
Condamnări cu executare
Doi dintre foștii directori au fost condamnați la pedepse cu închisoarea, în timp ce alți doi angajați au primit sentințe cu suspendare.
Un fost șef al departamentului de dezvoltare a motoarelor diesel a fost condamnat la 4 ani și jumătate de detenție, iar fostul responsabil al sistemelor electronice de propulsie a primit o pedeapsă de 2 ani și șapte luni.
Cel mai bine plasat în ierarhia VW dintre inculpați, un fost membru al consiliului de dezvoltare al mărcii Volkswagen, a fost condamnat la un an și 3 luni cu suspendare. Un fost șef de departament a primit un an și 10 luni cu suspendare.
Mediatizat sub numele de Dieselgate, scandalul a aruncat producătorul auto din Wolfsburg într-o criză profundă.
Volkswagen s-a confruntat cu numeroase procese și a estimat că totalul costurilor legate de scandal depășește 30 de miliarde de euro.
Parchetul ceruse pedepse între 2 și 4 ani de închisoare și considera că doar într-un singur caz este justificată suspendarea. Apărarea ceruse însă 3 achitări și doar un avertisment.
Situația fostului CEO al VW rămâne incertă
Fost director executiv al Volkswagen, Martin Winterkorn trebuia inițial să fie judecat împreună cu cei 4, însă procedura împotriva sa a fost suspendată din motive de sănătate, înainte de începerea procesului, în septembrie 2021.
De atunci, el a apărut în instanță atât ca martor, cât și ca inculpat, negând în mod repetat orice responsabilitate în scandal.
Un accident recent și o spitalizare i-au întrerupt din nou cazul, iar reluarea procesului – dacă va avea loc – rămâne incertă, în contextul în care Martin Winterkorn are acum 78 de ani.
Fostul CEO, care a fost la un moment dat cel mai bine plătit executiv din Germania, a demisionat la scurt timp după izbucnirea scandalului, dar a respins orice răspundere personală.
Procurorii au susținut în instanță că Martin Winterkorn știa despre existența software-ului ilegal încă din mai 2014, cu mult înainte de momentul recunoscut de el.
Citește și: Ghid video, lansat de AFM pentru beneficiarii Programului „Rabla” 2025