Sindicaliștii ANAR protestează, joi, la București
Angajații solicită, printre altele, transparenţă totală în negocierea Contractului Colectiv de Muncă
Articol de Andrei Enache, Publicat: 14 Mai 2026, 07:20 • Actualizat: 14 Mai 2026, 07:30
Salariaţi din cadrul Administraţiei Naţionale Apele Române (ANAR) vor protesta, joi, în faţa instituţiei din București.
Sindicaliștii solicită, printre altele, transparenţă totală în negocierea Contractului Colectiv de Muncă, deblocarea angajărilor în structurile operative, protejarea veniturilor personalului din teren și reducerea funcţiilor de conducere din sediul central al ANAR.
Prima parte a protestului ar urma să se desfășoare între orele 11:00 și 12.30.
Ulterior, participanții vor porni în marș către Ministerul Mediului, unde protestul va continua între orele 13:00 - 16:00.
Reprezentativ la nivelul Administraţiei Naţionale Apele Române, Sindicatul Mureşul reclamă degradarea gravă a dialogului social şi la măsurile administrative care afectează direct angajaţii din sistemul de gospodărire a apelor.
Sindicaliștii au protestat și în 2025, nemulțumiți de tăierea unor sporuri.
Citește și: Activiştii Greenpeace România cer protejarea Mării Negre













