Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Soacra primarului din Baia Mare, prinsă în flagrant în timp ce intermedia mituirea unei judecătoare

Potrivit unor surse judiciare, procurorii anticorupție au găsit asupra femeii 50.000 de euro.

Soacra primarului din Baia Mare, prinsă în flagrant în timp ce intermedia mituirea unei judecătoare

Publicat: 08 Noiembrie 2023, 19:10  • Actualizat: 09 Noiembrie 2023, 06:16

Soacra primarului din Baia Mare a fost prinsă în flagrant la Cluj-Napoca, miercuri după-amiază, în timp ce intermedia o mită pentru una dintre judecătoarele din completul care urma să pronunțe sentința definitivă în dosarul de corupție al lui Cătălin Cherecheș.

Potrivit unor surse judiciare, citate de Radio România Actualități, procurorii anticorupție au găsit asupra femeii 50.000 de euro.

Soacra primarului s-a întâlnit cu mama magistratului sub pretextul că vrea să cumpere o firmă, dar i-a cerut ca judecătoarea să fie "blândă" la pronunțarea sentinței.

Judecătoarea este cea care a sesizat procurorii anticorupție.

Cătălin Cherecheș este judecat, din 2016, sub acuzația de luare de mită.

În 2022, edilul a fost condamnat de Tribunalul Cluj la 5 ani de închisoare și interzicerea pe o durată de 4 ani a dreptulul de a fi ales și de a ocupa o funcție publică, sentință nefiind definitivă.

"Nu ştiu despre ce este vorba. Eu sunt la birou, îmi văd de treabă. Dacă [soacra - n. red] a făcut aşa ceva, oricum nu a făcut-o în numele meu, să i se aplice prevederile legale oricât de drastice. Lucrurile astea mi se par nişte cretinităţi. De unde să ştiu eu ce putea să facă? Mi se pare o chestie pe care un om normal nu are cum să o facă. Trebuie să fii tâmpit!

Cu soacra nu am vorbit de când m-am însurat, este în alt oraș. Dar de unde să știu eu că o cunoaște pe mama judecătoarei? Dar nu exclud și să fie o manevră intenționată, chiar și de către soacră. Eu nu am încredere decât în mama și în Dumnezeu”, a declarat Cătălin Cherecheș, miercuri seară, pentru Antena 3.

Continuă deszăpezirea pe Transfăgărăşan | VIDEO
Actualitate 20 Mai 2024, 19:54

Continuă deszăpezirea pe Transfăgărăşan | VIDEO

Potrivit drumarilor, există posibilitatea redeschiderii traficului la mijlocul lunii iunie.

Continuă deszăpezirea pe Transfăgărăşan | VIDEO
Zelenski: Aliații occidentali pierd prea mult timp pentru a lua decizii privind sprijinul militar pentru Ucraina
Actualitate 20 Mai 2024, 19:35

Zelenski: Aliații occidentali pierd prea mult timp pentru a lua decizii privind sprijinul militar pentru Ucraina

Președintele ucrainean spune că deciziile sunt întârzate cu aproximativ un an.

Zelenski: Aliații occidentali pierd prea mult timp pentru a lua decizii privind sprijinul militar pentru Ucraina
Ministrul israelian de Externe: Cererea procurorului CPI, „o rușine istorică”
Actualitate 20 Mai 2024, 18:02

Ministrul israelian de Externe: Cererea procurorului CPI, „o rușine istorică”

„Nicio forţă din lume nu ne va împiedica să recuperăm toate persoanele” răpite de Hamas.

Ministrul israelian de Externe: Cererea procurorului CPI, „o rușine istorică”
O nouă campanie de recrutare a rezerviștilor voluntari, organizată de MApN
Actualitate 20 Mai 2024, 16:17

O nouă campanie de recrutare a rezerviștilor voluntari, organizată de MApN

Sunt disponibile 4.936 de locuri de rezervişti voluntari.

O nouă campanie de recrutare a rezerviștilor voluntari, organizată de MApN
Părinții își pot reînscrie copiii la grădiniță sau creșă până pe 24 mai
Actualitate 20 Mai 2024, 15:38

Părinții își pot reînscrie copiii la grădiniță sau creșă până pe 24 mai

Pentru copiii care vor fi înscriși pentru prima dată, cererile se depun între 27 mai și 14 iunie.

Părinții își pot reînscrie copiii la grădiniță sau creșă până pe 24 mai
Ghiduri de educaţie rutieră pentru elevi, lansate de MAI şi Ministerul Educaţiei
Actualitate 20 Mai 2024, 15:13

Ghiduri de educaţie rutieră pentru elevi, lansate de MAI şi Ministerul Educaţiei

Ghidurile sunt structurate pentru a corespunde nevoilor şi nivelului de înţelegere al copiilor din învăţământul primar,...

Ghiduri de educaţie rutieră pentru elevi, lansate de MAI şi Ministerul Educaţiei
Moartea președintelui Iranului: Vladimir Putin și Xi Jinping au transmis că au pierdut un „prieten adevărat”