SPANIA: Cântărețul Julio Iglesias, acuzat de agresiune sexuală
În vârstă de 82 de ani, artistul este o figură emblematică în Spania încă din anii 1960 și a vândut milioane de discuri la nivel mondial.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 14 Ianuarie 2026, 05:53 • Actualizat: 14 Ianuarie 2026, 06:07
Două femei îl acuză pe cântărețul spaniol Julio Iglesias că le-ar fi agresat sexual în timp ce lucrau pentru el și susțin că acesta a „normalizat abuzul” într-un mediu coercitiv, amenințător și violent.
Dezvăluirile, publicate în articole ale site-ului de știri spaniol elDiario.es și ale publicației americane Univision, sunt investigate de justiția spaniolă.
Potrivit BBC News, artistul le-ar fi angajat pe cele două femei la proprietățile sale din Punta Cana, în Republica Dominicană, și Lyford Cay, în Bahamas. Potrivit mărturiilor lor, agresiunile sexuale ar fi fost comise în 2021.
În vârstă de 82 de ani, Julio Iglesias este o figură emblematică în Spania încă din anii 1960 și a vândut milioane de discuri la nivel mondial.
Potrivit elDiario.es și Univision, cântărețul și avocatul său nu au răspuns solicitărilor repetate de a comenta acuzațiile înainte de publicarea articolelor.
Totuși, o femeie identificată drept manager al uneia dintre proprietățile sale din Caraibe a declarat că afirmațiile sunt „absurde”.
BBC News a încercat să contacteze reprezentanții lui Julio Iglesias pentru un punct de vedere, însă până în prezent nu a primit niciun răspuns.
Una dintre femeile intervievate, o menajeră din Republica Dominicană, a declarat că acesta o chema frecvent în camera sa la finalul zilei și o atingea necorespunzător, fără consimțământ.
„Mă folosea aproape în fiecare noapte”, a spus ea. „Mă simțeam ca un obiect, ca o sclavă”, a adăugat femeia.
Tânăra a mai susținut că Julio Iglesias a obligat-o să ia parte la relații sexuale alături de o altă angajată. Ea a relatat, de asemenea, că artistul ar fi pălmuit-o.
Cealaltă femeie, o fizioterapeută venezueleană, a declarat că Julio Iglesias i-a atins sânii și a sărutat-o pe gură împotriva voinței sale. Ea a adăugat că acesta o amenința constant cu concedierea, îi controla alimentația și o întreba despre ciclul menstrual.
„Îmi spunea mereu că sunt grasă și că trebuie să slăbesc”, a afirmat ea, descriind un mediu de lucru în care „abuzul era normalizat”.
Deși a spus că i-a respins frecvent avansurile sexuale, ea a adăugat: „Erau fete care nu puteau spune nu. Și făcea ce voia cu ele”.
elDiario.es și Univision, care au investigat cazul timp de trei ani, afirmă că acuzațiile sunt susținute de dovezi documentare, inclusiv fotografii, înregistrări telefonice, mesaje text și rapoarte medicale.
Articolele lor citează și alți foști angajați ai lui Julio Iglesias, care descriu o atmosferă amenințătoare și extrem de stresantă pentru cei care lucrau pentru el.
Cele două femei au depus o plângere penală pe 5 ianuarie împotriva lui Julio Iglesias pentru agresiune sexuală și trafic de persoane, la instanța națională, care investighează infracțiuni presupus comise în afara granițelor Spaniei.
Un vechi prieten al lui Iglesias, Jaime Peñafiel, a calificat acuzațiile drept „minciuni absolute”.
La rândul său, jurnalistul Miguel Ángel Pastor a declarat că nu a auzit „niciodată vreo sugestie că ar fi putut comite un astfel de act”.
În schimb, ministra egalității din guvernul spaniol a spus că speră ca dosarul să fie investigat „până la capăt”.
„Când nu există consimțământ, este agresiune”, a scris Ana Redondo pe rețelele sociale.
Ione Belarra, șefa partidului de extremă stângă Podemos, a cerut încetarea „tăcerii” în cazurile de agresiune sexuală comise de „agresori celebri protejați de banii lor”.
Luna trecută, o femeie a depus o plângere legală susținând că Adolfo Suárez, fost prim-ministru venerat pentru rolul său în tranziția Spaniei la democrație, ar fi abuzat-o sexual începând de la vârsta de 17 ani.
Politicianul conservator a murit în 2014, iar poliția investighează cazul. Magistratul Jesús Villegas a declarat că dosarul este puțin probabil să avanseze și că ar fi motivat politic.
Președinta regiunii Madrid, conservatoarea Isabel Díaz Ayuso, și-a exprimat sprijinul pentru cântărețul spaniol.
„Regiunea Madrid nu va contribui niciodată la denigrarea artiștilor și cu atât mai puțin a celui mai universal dintre toți cântăreții: Julio Iglesias”, a scris ea pe rețelele sociale.
Biograful lui Julio Iglesias, Ignacio Peyró, și editura autorului, Libros del Asteroide, au reacționat, la rândul lor, anunțând că vor actualiza biografia publicată anul trecut pentru a include acuzațiile. De asemenea, au exprimat „sprijinul și solidaritatea față de victime”.













