SUA: Femeie împușcată mortal în timpul unei operațiuni a poliției antiimigrație la Minneapolis
Cazul a declanșat proteste și a reaprins tensiunile dintre autoritățile federale și administrațiile locale din statele conduse de democrați.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 08 Ianuarie 2026, 08:50 • Actualizat: 08 Ianuarie 2026, 09:23
O femeie a fost împușcată mortal miercuri, în metropola americană Minneapolis, în timpul unei operațiuni desfășurate de agenți ai poliției federale antiimigrație din SUA (ICE).
Departamentul pentru Securitate Internă (DHS) a susținut că focurile de armă au fost trase în legitimă apărare, însă versiunea este contestată public de primarul democrat al orașului, Jacob Frey.
Cazul a declanșat proteste și a reaprins tensiunile dintre autoritățile federale și administrațiile locale din statele conduse de democrați.
Potrivit DHS, agenții ICE desfășurau „operațiuni țintite” în nordul orașului când un grup de protestatari ar fi încercat să blocheze intervenția. Instituția afirmă că una dintre protestatare ar fi folosit vehiculul personal ca „armă”, încercând să lovească forțele de ordine, ceea ce a determinat un agent să deschidă focul „temându-se pentru viața sa, a colegilor și pentru siguranța publicului”.
Un videoclip apărut pe rețeaua Bluesky, încă neverificat oficial, surprinde agenți ai forțelor de ordine apropiindu-se de un SUV care efectuează manevre. Se aud apoi focuri de armă, după care vehiculul lovește o mașină parcată în apropiere.
Într-o conferință de presă, primarul Minneapolisului a respins explicația DHS, calificând-o drept „neconvingătoare”. Jacob Frey a declarat că administrația locală se temea de un astfel de incident încă de la începutul prezenței ICE în oraș și a transmis un mesaj dur agenților federali: „Nu vă vrem aici”.
Guvernatorul statului Minnesota, Tim Walz, a cerut calm și a anunțat că autoritățile statului încearcă să strângă toate informațiile relevante pentru a clarifica circumstanțele incidentului.
Șeful poliției din Minneapolis a declarat că ancheta preliminară indică faptul că vehiculul femeii bloca traficul atunci când un agent federal s-a apropiat pe jos. „Vehiculul a demarat. Au fost trase cel puțin două focuri de armă, iar apoi mașina s-a izbit pe marginea drumului”, a spus O’Hara. Brian O’Hara a precizat că femeia nu era ținta operațiunilor de imigrare și că era cetățean american, informație confirmată și de senatoarea democrată Tina Smith.
Incidentul a avut loc pe fondul unei prezențe sporite a agenților ICE în Minneapolis, unde administrația federală a planificat trimiterea a aproximativ 2.000 de agenți, în contextul unor anchete privind presupuse fraude cu fonduri sociale. Aceste acțiuni au generat proteste, iar miercuri seara demonstranți s-au adunat în apropierea locului împușcăturilor. Unii au fost dispersați de agenți federali echipați cu echipament antirevoltă, care au folosit substanțe chimice iritante.
Cazul de la Minneapolis este cel mai recent dintr-o serie de incidente violente asociate operațiunilor de aplicare a legilor imigrației sub administrația președintelui Donald Trump. În ultimele luni, agenți ICE sau ai patrulei de frontieră au fost implicați în mai multe împușcături, autoritățile federale invocând de fiecare dată legitima apărare, versiuni care au fost ulterior contestate de familii, avocați și, în unele cazuri, de imagini video apărute în spațiul public.
Ancheta privind moartea femeii de la Minneapolis este în desfășurare, iar autoritățile locale și federale au anunțat că vor analiza toate probele disponibile pentru a stabili responsabilitățile.













