SUA vor retrage 5.000 de militari din Germania, pe fondul tensiunilor dintre Trump și Merz
Critic al NATO, Donald Trump și-a exprimat în repetate rânduri nemulțumirea față de aliați.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 02 Mai 2026, 09:13 • Actualizat: 02 Mai 2026, 09:22
Departamentul Apărării al Statelor Unite intenționează să retragă 5.000 de militari din Germania, pe fondul tensiunilor dintre președintele Donald Trump și cancelarul german Friedrich Merz legate de războiul contra Iranului.
Liderul de la Washington l-a criticat pe cel de la Berlin, care sugerase că Statele Unite au fost „umilite” de negociatorii iranieni.
Într-o serie de postări pe rețelele sociale, publicate joi, Donald Trump a afirmat că liderul german „face o treabă îngrozitoare” și că se confruntă cu „probleme de tot felul”, inclusiv în domeniile imigrației și energiei. Președintele american a sugerat, de asemenea, posibilitatea retragerii trupelor americane și din Italia și Spania.
BBC notează că SUA mențin o prezență militară semnificativă în Germania, unde, potrivit datelor din decembrie anul trecut, sunt staționați peste 36.000 de militari activi în mai multe baze de pe teritoriul țării.
Într-un comunicat, purtătorul de cuvânt al Pentagonului a precizat că ordinul de retragere a fost emis de secretarul Apărării, Pete Hegseth.
„Această decizie vine în urma unei evaluări aprofundate a posturii forțelor Departamentului în Europa și reflectă cerințele din teatru și condițiile din teren”, a declarat Sean Parnell.
„Ne așteptăm ca retragerea să fie finalizată în următoarele șase până la douăsprezece luni”, a adăugat el.
Critic al NATO, Donald Trump și-a exprimat în repetate rânduri nemulțumirea față de aliați, acuzându-i că refuză să participe la operațiuni menite să redeschidă Strâmtoarea Ormuz.













