Suedia: Copiii de 13 ani ar putea fi condamnați la închisoare, în cazuri grave. Cum ar arăta viața lor în detenție
În timpul liber, deținuții se vor putea uita la televizor, se vor putea juca jocuri video sau se vor putea antrena la sala de sport.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 02 Iunie 2026, 16:29 • Actualizat: 02 Iunie 2026, 16:31
O propunere de lege din Suedia prevede reducerea vârstei răspunderii penale de la 15 la 13 ani, sub cea a majorității țărilor europene, precum și condamnarea la închisori speciale a minorilor condamnați pentru cele mai grave infracțiuni, cum ar fi omorul.
Aflat la putere din anul 2022, Guvernul suedez susține că abordarea blândă din trecut a eșuat și că este timpul să fie implementate măsuri dure, care să permită trimiterea copiilor cu vârsta de 13 ani la închisoare, în loc de plasarea acestora în îngrijire socială.
Pe de altă parte, unii experți și legiuitori au avertizat că aceasta este o abordare greșită, potrivit Reuters.
Val de criminalitate organizată în Suedia. Bandele recrutează minori
Suedia se luptă cu un val de criminalitate organizată, cu rețele active în traficul de droguri, fraude la scară largă și jafuri care le aduc venituri de aproximativ 185 de miliarde de coroane suedeze (20 de miliarde de dolari) pe an.
Poliția a estimat că există 17.500 de membri activi ai bandelor și 50.000 de asociați. Bandele folosesc rețelele sociale pentru a recruta adolescenți și, în unele cazuri, copii de până la 11 ani, pentru a comite crime și atentate cu bombă în țările nordice.
„Avem o situație de urgență. Anul trecut, 52 de copii cu vârsta sub 15 ani au fost implicați în procese judiciare, fiind suspectați de crimă sau tentativă de crimă. Așadar, nu vorbim despre furt, nici măcar despre agresiune sau jaf. Vorbim despre crimă”, a declarat ministrul suedez al Justiției, Gunnar Strommer, în aprilie.
Parlamentul va vota legea, care va fi revizuită după cinci ani, pe 15 iunie. Proiectul prevede ca una dintre închisorile speciale să fie destinată fetelor.
Reducerea vârstei de răspundere penală este una dintre noile tactici de combatere a violenței bandelor, altele incluzând pedepse cu închisoarea mai lungi și extinderea competențelor poliției.
Potrivit Guvernului suedez de dreapta, măsurile sale de represiune dau rezultate. În anul 2025, 44 de persoane au fost împușcate mortal, în scădere față de un vârf de 62 în 2022. Mai mulți membri ai bandelor se află în spatele gratiilor.
Însă, oprirea recrutării copiilor de către bande va fi mult mai dificilă. Guvernul susține că închisoarea va avea un efect disuasiv, iar programele intensive de reabilitare vor preveni recidiva.
Viața din spatele gratiilor, concentrată pe școlarizare
La închisoarea Rosersberg, aflată la nord de Stockholm, una dintre cele trei închisori aflate în reconstrucție pentru cei mai violenți delincvenți adolescenți, viața din spatele gratiilor se va concentra pe școlarizare.
În timpul liber, deținuții se vor putea uita la televizor, se vor putea juca jocuri video sau se vor putea antrena la sala de sport. Celulele vor fi încuiate în fiecare seară, începând cu ora 20:00.
Directorul închisorii, Gabriel Wessman, așteaptă primii deținuți din toamnă. Potrivit acestuia, cea mai mare provocare, în comparație cu deținuții adulți, va fi aceea de a le oferi adolescenților confort și sprijin, în contextul în care unii dintre ei nu au trăit niciodată departe de părinți.
„Vor crește aici”, a spus el, adăugând că închisoarea trebuie să-i ajute să treacă prin perioada pubertății. Telefoanele vor fi interzise, iar lecțiile de șah le vor dezvolta puterea de concentrare. Însă, minorii vor avea nevoie și de o modalitate de a-și exprima emoțiile, a spus el.
„Nu este deloc neobișnuit în lumea de afară ca băieții de această vârstă să aibă jucării de pluș. Poate ar trebui să ne asigurăm că avem câte una în fiecare celulă”, a spus Wessman.
Recidive frecvente în rândul adolescenților membri ai bandelor
Până acum, cei mai periculoși delincvenți minori din Suedia au fost tratați de serviciile sociale. Însă, acest sistem este considerat pe scară largă un eșec. Nouă din zece tineri membri ai bandelor aflați în centre de detenție pentru minori recidivează, potrivit unui raport al Oficiului Național de Audit al Suediei. Opt din zece ajung în închisoare ca adulți.
Guvernul majoritar din Suedia susține că încarcerarea minorilor delincvenți va proteja publicul, va asigura dreptate victimelor și va rupe legăturile pe care aceștia le au cu bandele.
De cealaltă parte, criticii acestor propuneri referitoare la minorii infractori sunt îngrijorați de impactul acestora asupra copiilor.
„Un copil de 13 ani este un copil — unul care nici măcar nu are vârsta legală necesară pentru a cumpăra băuturi energizante.
Copiii sub 15 ani care comit infracțiuni grave ar trebui să fie luați în îngrijire și să li se ofere tratament, în loc să fie închiși”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Partidului de Centru din opoziție, Wilma Roth.
La rândul lor, autoritățile suedeze de aplicare a legii și cele penitenciare și-au exprimat îngrijorarea.
Marea Britanie și Irlanda de Nord — unde vârsta răspunderii penale este de 10 ani — dezbat ridicarea acestei limite.
Danemarca a experimentat scăderea vârstei răspunderii penale la 14 ani în 2010, dar cercetătorii au concluzionat că nu a existat niciun efect asupra nivelului criminalității.
Felipe Estrada Dorner, profesor de criminologie la Universitatea din Stockholm, a afirmat că închiderea unor copii deja marginalizați riscă să le afecteze șansele în viață, dar că societatea trebuie protejată. „Nu putem permite ca ucigașii să umble liberi pe străzile noastre”, a spus el.
Citește și: Suedia va achiziţiona patru fregate din Franţa













