Tablouri în valoare de 150.000 de euro, furate din Italia de 3 români care au încercat să le vândă
Polițiștii au efectuat 10 percheziții domiciliare.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 07 Martie 2025, 15:53 • Actualizat: 07 Martie 2025, 15:53
Trei români ar fi încercat să vândă 10 tablouri în valoare de 150.000 de euro, furate din Italia. Aceștia sunt cercetați de polițiștii care au desfășurat, joi și vineri, zece percheziții domiciliare.
Tablourile, ascunse într-o locație din Constanța
„La data de 6 martie, poliţiştii Direcţiei de Investigaţii Criminale - IGPR au depistat în flagrant delict trei cetăţeni români, în timp ce unul dintre aceştia ar fi încercat să vândă mai multe opere de artă”, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis vineri.
Cele zece tablouri, din perioada renascentistă, secolul al XVII-lea, ar fi fost sustrase din Italia, în cursul anului trecut, fiind ţinute într-o locaţie din municipiul Constanţa, precizează Agerpres.
„În acest caz, la datele de 6 şi 7 martie, au fost puse în executare zece mandate de percheziţie domiciliară, activităţile investigative fiind în curs”, arată sursa citată.
Citește și: Percheziții la suspecți de evaziune fiscală în domeniul serviciilor funerare, în județul Mureș













