TIMIȘOARA: Săptămâna Revoluţiei începe cu Marşul Eroilor, dedicat celor care s-au jertfit pentru libertate în 1989
Autorităţile locale, dar şi asociaţiile de revoluţionari pregătesc evenimente de comemorare, concerte, expoziţii şi tururi ghidate, fiind, de asemenea, organizat şi un spectacol dramatic-simfonic "Recviem in memoriam" dedicat victimelor comunismului.

Articol de Matei Pavel, Publicat: 16 Decembrie 2024, 10:31 • Actualizat: 16 Decembrie 2024, 10:50
Au trecut 35 de ani de la Revoluţia din decembrie 1989, care este marcată la Timişoara, primul oraș eliberat de comunism.
Autorităţile locale, dar şi asociaţiile de revoluţionari pregătesc evenimente de comemorare, concerte, expoziţii şi tururi ghidate, fiind, de asemenea, organizat şi un spectacol dramatic-simfonic "Recviem in memoriam" dedicat victimelor comunismului.
Programul include și inaugurarea unei instalaţii de lumină, botezată "Portalul Libertăţii".
"Este o instalaţie cu o coloană sonoră inspirată de sunetele înregistrate pe străzile Timişoarei la Revoluţie. Este un moment prin care se marchează trecerea de la comunism la democraţie, deoarece revoluţia a însemnat în sine o astfel de călătorie, pentru care oamenii din Timişoara a avut curajul să lupte. Iar al doilea moment important astăzi [luni - n. red] este Marşul Eroilor, care începe la ora 18:30 şi este dedicat celor căzuţi pentru libertate în 1989. Este un itinerar care începe din Piaţa Maria şi se termină în Cimitirul Eroilor", a spus Ramona Laczko-David, coordonator al programului Power Station din cadrul Centrului de Proiect al municipiului Timişoara, pentru Radio România Actualități.
"Centrul de Proiecte a contribuit la acest program alături de Casa de Cultură a municipiului Timişoara, cu expoziţia artistului Dan Perjovschi. Dan Perjovschi a fost săptămâna trecută la Timişoara şi a avut o lucrare live, o lucrare grafică pe care a realizat-o în prezenţa publicului, că unul dintre pereţii Centrului de Informare Turistică din Timişoara şi a fost o încercare a noastră de a sensibiliza generaţiile tinere care nu au trăit în comunism, şi am încercat să le oferim câteva repere importante pentru a-şi construi o imagine cât mai obiectivă despre ce s-a întâmplat şi ce a însemnat acest moment în istoria Timişoarei, dar şi în istoria României", a adăugat aceasta în rubrica "Apel matinal".
"Tinerii, cel puţin cei din Timişoara, sunt foarte conştienţi de ce a însemnat acest moment în istoria ţării noastre şi am avut, prin concursul care s-a organizat de către Primăria Municipiului Timişoara, un concurs de fotografie despre Revoluţie, despre libertate, despre valorile democraţie, au fost o mulţime de participanţi şi cred că acest lucru demonstrează că cel puţin există întrebarea pe care şi Dan Perjovschi a pus-o, "Dece?mbrie?, cu semnul întrebării, în cadrul expoziţiei sale şi cred că este important să continuăm să punem întrebări, să încercăm să înţelegem ce a însemnat acest moment istoric, iar generaţia tânără cred că asta face în continuare", a punctat Ramona Laczko-David.
Citește și: Romanul “Sînt o babă comunistă!”, în lectura lui Dan Lungu, la Radio România Cultural