Trafic feroviar perturbat după ce locomotiva unui marfar a deraiat în Drăgăneşti Olt
O comisie specializată a Autorităţii de Siguranţă Feroviară anchetează deraierea.
Articol de Rareș Vlad, Publicat: 12 Februarie 2025, 08:16 • Actualizat: 19 Februarie 2025, 12:34
4 trenuri de călători au staționat pe traseu, miercuri dimineață, după ce locomotiva unui marfar a deraiat în Drăgăneşti Olt.
Accidentul s-a produs la ora 1 și 21 de minute, potrivit CFR Călători.
Locomotiva marfarului cu 22 de vagoane goale a sărit de pe şine în timp ce trecea printr-o zonă de macaz, pe ruta Râureni - Ploieşti Est.
Garnitura aparţine companiei CER-FERSPED.
Circulaţia a fost complet blocată pe linia Fărcaşele - Drăgăneşti Olt până la ora 4 și 12 minute.
Trenurile de călători afectate au fost IR 1822, IR 1821, R 9381 şi R 9900, care au fost nevoite să staţioneze în gările din apropiere.
Echipele CFR de la Regionala Craiova au intervenit pentru a repune locomotiva pe şine şi pentru a elibera calea ferată.
Cauza deraierii este anchetată de o comisie specializată a Autorităţii de Siguranţă Feroviară (AGIFER).













