Trump: Khamenei, unul dintre cei mai malefici oameni din istorie, este mort
Imagini din satelit au arătat anterior pagube la complexul ayatollahului din Teheran.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 28 Februarie 2026, 22:09 • Actualizat: 01 Martie 2026, 00:20
Președintele american a anunțat, sâmbătă seară, uciderea liderului suprem al Iranului.

„Khamenei, unul dintre cei mai malefici oameni din istorie, este mort. Nu este doar o dreptate pentru poporul Iranului, ci și pentru toți marii americani și pentru oamenii din multe țări ale lumii care au fost uciși sau mutilați de Khamenei și banda sa de GOLANI însetați de sânge.
Nu a reușit să evite sistemele noastre de informații și de urmărire extrem de sofisticate și, lucrând îndeaproape cu Israelul, nu a existat nimic ce el sau ceilalți lideri care au fost uciși împreună cu el să poată face. Aceasta este cea mai mare șansă pentru poporul iranian de a-și recâștiga țara.
Auzim că mulți dintre membrii IRGC [Corpul Gardienilor Revoluției Islamice, forțele de elită ale regimului - n. red], ai armatei și ai altor forțe de securitate și poliție nu mai doresc să lupte și caută imunitate din partea noastră. Așa cum am spus aseară: «Acum pot avea imunitate, mai târziu vor avea doar Moarte!» Sperăm că IRGC și Poliția se vor uni pașnic cu patrioții iranieni și vor lucra împreună, ca o unitate, pentru a readuce țara la măreția pe care o merită.
Acest proces ar trebui să înceapă în curând, întrucât nu doar moartea lui Khamenei, ci și țara a fost, într-o singură zi, în mare parte distrusă și chiar devastată. Bombardamentele intense și de precizie vor continua însă, neîntrerupt, pe tot parcursul săptămânii sau atât timp cât va fi necesar pentru a ne atinge obiectivul de PACE ÎN ORIENTUL MIJLOCIU ȘI, DE FAPT, ÎN ÎNTREAGA LUME!””, a scris Donald Trump pe platforma Truth Social.
Orele trecute, premierul israelian afirmase invocase „semne tot mai clare” că liderul suprem al Iranului a fost ucis după loviturile lansate în coordonare cu aliatul american.
Imagini din satelit au arătat anterior pagubele înregistrate de complexul ayatollahului Ali Khamenei din Teheran, în urma bombardamentelor aeriene.
Pe scurt
- Ministerul român al Afacerilor Externe precizează că, la acest moment, nu sunt români răniţi în regiune şi nici solicitări de repatriere din Iran. Potrivit MAE, misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României din regiune sunt în contact cu aproximativ 1.000 de cetăţeni români.
- Loviturile aeriene coordonate de Israel și SUA au ucis peste 200 de persoane, potrivit Semilunii Roșii iraniene. Bilanțul ar putea crește în condițiile în care operațiunile de căutare și salvare continuă în zonele bombardate.
- TAROM și-a suspendat temporar zborurile comerciale către şi dinspre Tel Aviv.
- Liderii europeni au făcut apel la maximă reţinere, protejarea civililor şi să respectarea dreptului internaţional.
- Un hotel din Dubai a fost cuprins de flăcări, sâmbătă, după ce resturi provenite din interceptarea unor rachete lansate de Iran au lovit zona turistică Palm Jumeirah. 4 persoane au fost rănite.
- Mai mulți armatori de țiței, mari companii petroliere și case de trading au suspendat transporturile de țiței, produse petroliere și gaze naturale lichefiate (GNL) prin Strâmtoarea Ormuz, au declarat surse din piață pentru Reuters.
Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) afirmă că au „eliminat” conducerea din domeniul apărării a regimului iranian în ceea ce numesc „salva de deschidere” a atacurilor.
Potrivit unei postări pe rețelele sociale, pe listă se află Ali Shamkhani, consilier pentru afaceri de securitate, Mohammad Pakpour, comandant al Corpului Gardienilor Revoluției Islamice, și Aziz Nasirzadeh, ministrul apărării.
În mesajul publicat, IDF distribuie imagini și profiluri ale acestor trei oficiali, precum și ale altora despre care susține că au fost eliminați.
Nu exista nicio mențiune despre liderul suprem, ayatollahul Ali Khamenei.
Ayatollahul este în viaţă ”din câte ştiu eu”, declarase şeful diplomaţiei iraniene. Abbas Araghchi a cerut, într-o convorbire cu omologul rus, Serghei Lavrov, ”aducerea în justiţie a criminalilor”
Statul evreu susține că „mai multe figuri de rang înalt” ale regimului iranian au fost „eliminate”.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe al Iranului, Esmail Baghaei, declarase anterior pentru ABC News că atât liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, cât și președintele Masoud Pezeshkian sunt „în siguranță”.
Între timp, șeful departamentului de relații publice din cadrul biroului lui Khamenei, Seyyed Mehrdad Seyyed Mahdi, afirmă că „inamicul a recurs la război psihologic. Ar trebui să fim cu toții atenți la acest lucru”, relatează agenția semi-oficială ISNA.
Cine este Khamenei
Născut la 19 aprilie 1939, Ali Hosseini Khamenei ocupa funcţia de lider suprem al Iranului din 1989, preluată de la ayatollahul Ruhollah Khomeini, care a acaparat conducerea țării în 1979, în urma înlăturării şahului prin „revoluţia islamică”.
Anterior, Khamenei fusese preşedinte al Iranului între 1981 şi 1989.
Mandatul său de lider suprem s-a întins pe o perioadă de 36 de ani, făcându-l cel mai longeviv şef de stat din Orientul Mijlociu şi cel mai longeviv lider iranian de la şahul Mohammad Reza Pahlavi.
Ayatollahul este cea mai puternică figură din Iran, lider religios și comandantul suprem al forțelor armate. De asemenea, el are autoritate asupra poliției naționale și a poliției moralei.
Ali Khamenei controla Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC), era responsabil de securitatea internă, precum și aripa sa de voluntari, Forța de Rezistență Basij - folosită pentru a reprima disidența în Iran.
Guvernarea acestuia a fost contestată în stradă în ultimele săptămâni.
Manifestațiile au izbucnit inițial din cauza situației economice tot mai precare în rândul populației. Ulterior, demonstrațiile au devenit unele de contestare a regimului autoritar, fiind înăbușite sângeros.
Riposta iraniană în regiune
Ca reacție la operațiunea americano-israeliană în care au murit peste 200 de persoane, Iranul a lansat atacuri în tot Orientul Mijlociu. Alte 750 de persoane au fost rănite.
Presupuse lovituri iraniene au fost raportate în Dubai, Doha, Bahrain și Kuweit - locuri unde există baze militare americane sau state aliate ale SUA.
Președintele Donald Trump a anunțat, sâmbătă dimineață, că sunt în desfășurare „operațiuni majore de luptă” și i-a îndemnat pe iranieni să „preia controlul” asupra guvernului.
Noi explozii au fost raportate în mai multe zone din Iran, sâmbătă seară, iar Israelul afirmă că forțele sale aeriene continuă operațiunea.
Regimul iranian, sfidător
Secretarul Consiliului Suprem de Securitate Națională afirmă că națiunea iraniană va face Statele Unite și Israelul să regrete agresiunea împotriva țării.
„Îi vom face pe criminalii sioniști și pe americanii josnici să regrete acțiunile lor. Soldații viteji și marea națiune a Iranului vor da o lecție de neuitat diavolilor tiranici internaționali”, a scris Ali Larijani Larijani pe contul său de X.
Potrivit agenției IRNA, lovituri aeriene au fost înregistrate în orașe din 24 de provincii ale Iranului, vizând, printre altele, obiective militare și zone rezidențiale.
Trump: Operațiunea din Iran poate „dura mult” sau se poate încheia „în două sau trei zile”
Există mai multe opțiuni de „ieșire” pentru dezescaladare după operațiunea militară a SUA în Iran, afirmă Donald Trump.
„Pot continua pe termen lung și să preiau controlul asupra întregii situații sau pot încheia în două sau trei zile și să le spun iranienilor: «Ne vedem din nou peste câțiva ani dacă începeți să reconstruiți [programul vostru nuclear]»”, a declarat el pentru Axios.
Este pentru prima dată când președintele SUA comentează operațiunea după ce a anunțat loviturile sâmbătă dimineață.
Liderul de la Casa Albă a precizat că a luat în cele din urmă decizia de a aproba atacurile din cauza lipsei de progrese în negocierile nucleare din această săptămână.
„Iranienii s-au apropiat și apoi s-au retras - s-au apropiat și apoi s-au retras. Din asta am înțeles că, de fapt, nu vor un acord”, a afirmat el, potrivit publicației americane, care precizează că a vorbit cu Donald Trump timp de 5 minute la telefon.
Iranul, în continuare aproape complet deconectat de la internet
Este foarte dificil de obținut o imagine clară a ceea ce se întâmplă în prezent în interiorul Iranului din cauza întreruperii internetului.
Iranul se află acum sub o pană aproape totală a conexiunilor online, potrivit NetBlocks, o organizație care monitorizează traficul online.
Doar câteva persoane sunt conectate la internet în această țară: cele care folosesc internet prin satelit via Starlink, câțiva utilizatori cu acces nerestricționat - precum unii jurnaliști - și persoane care reușesc să se conecteze temporar prin proxy-uri și rețele virtuale private (VPN).
Nu este pentru prima dată când Iranul întrerupe accesul la internet. Același lucru s-a întâmplat în timpul războiului de 12 zile dintre Iran și Israel, în iunie 2025.
În timpul conflictului armat, oficialii au invocat „atacuri cibernetice ale inamicului” drept motiv pentru întreruperea accesului la internet.
Mai recent, regimul a întrerupt internet pe fondul protestelor violente care au izbucnit la sfârșitul lunii decembrie.
Momentul pentru diplomație pare să fi trecut
Jurnalista BBC Lyse Doucet obseră că eforturile de joi pentru diplomație și deplasarea în ultimul moment la Washington a ministrului de Externe al Omanului nu au oprit declanșarea acțiunii militare de către Israel și Statele Unite.
Într-o repetare a atacului israelian de anul trecut, care a pus capăt negocierilor nucleare, operațiunile de astăzi au spulberat pista negocierilor. Badr Albusaidi, principalul mediator al Omanului în discuțiile indirecte și directe, a mers la Washington cu mesajul că se înregistrează „progrese semnificative”, dar că era nevoie de „puțin mai mult timp”.
Însă ceasul președintelui Trump număra invers.
Liderul de la Casa Albă a spus clar acest lucru vineri seară: „nu suntem încântați de modul în care negociază”.
Sâmbătă, principalul negociator al Iranului, ministrul de Externe Abbas Araghchi, a declarat pentru NBC News: „Dacă americanii vor să discute cu noi, știu cum să ne contacteze”.
Un comunicat al E3 - Marea Britanie, Franța și Germania - a cerut „reluarea negocierilor”.
Însă, după săptămâni în care a lăsat lumea să ghicească care îi sunt obiectivele în Iran, președintele Trump, împreună cu premierul israelian Netanyahu, au clarificat că obiectivul final nu este reluarea negocierilor nucleare, ci sfârșitul regimului de la Teheran.
Oficiali de la Casa Albă detaliază rațiunea loviturilor
Oficiali de rang înalt ai administrației au prezentat argumentele pentru loviturile asupra Iranului.
Potrivit acestora, amenințarea a fost reprezentată atât de dorința acestei țări de a obține arme nucleare, cât și - pe termen mai scurt - de capacitatea sa în materie de armament convențional.
SUA ar fi avut indicii că iranienii intenționau să folosească acele rachete, posibil preventiv, împotriva trupelor americane din regiune.
Acest lucru, au adăugat ei, era ceva ce președintele Donald Trump nu ar fi permis să se întâmple.
„Nu putem continua să trăim într-o lume în care acești oameni nu doar că dețin rachete, ci au și capacitatea de a produce 100 pe lună”, a declarat unul dintre oficiali.
SUA au considerat, de asemenea, că Iranul negocia dintr-o poziție de slăbiciune, după recentele instabilități interne, și că, în esență, ar fi încercat să câștige timp.
În plus, serviciile de informații americane au ajuns la concluzia că Republica Islamică încerca să își mascheze stocarea de materiale fisionabile și că și-a reconstruit capacitatea de producție distrusă de Operațiunea Midnight Hammer - loviturile americane din 2025 asupra instalațiilor nucleare iraniene.













