Trump minimizează reducerea trupelor americane din România
"Nu e mare lucru", a replicat liderul de la Casa Albă atunci când a fost întrebat despre relocarea militarilor.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 30 Octombrie 2025, 08:57 • Actualizat: 30 Octombrie 2025, 09:16
Preşedintele american Donald Trump a minimizat, joi, reducerea prezenţei trupelor americane în România.
Potrivit lui Donald Trump, retragerea parțială nu este „foarte importantă”.
"Nu e mare lucru", a adăugat liderul de la Casa Albă.
Reporter: What is the thinking behind reducing troops in Romania?
— Spencer Hakimian (@SpencerHakimian) October 30, 2025
Trump: You’d have to ask
pic.twitter.com/5rW32rdZwx
SUA au confirmat, miercuri, o reducere a prezenţei militare pe frontul estic al Europei.
O mie de militari americani vor rămâne dislocaţi în România, a precizat Ministerul Apărării Naționale.
Conform MApN, militarii vor fi retrași în contextul redimensionării unei părţi a trupelor americane dislocate pe Flancul Estic al NATO, ca parte din procesul de reevaluare a posturii globale a forţelor militare ale Statelor Unite ale Americii.
„Decizia era aşteptată, România aflându-se în contact permanent cu partenerul strategic american. Redimensionarea forţelor SUA reprezintă un efect al noilor priorităţi ale administraţiei prezidenţiale, anunţate încă din luna februarie.
Decizia a avut în vedere şi faptul că NATO şi-a consolidat prezenţa şi activitatea pe Flancul Estic, ceea ce permite Statelor Unite să îşi ajusteze postura militară în regiune. Decizia americană este de sistare a rotirii în Europa a unei brigăzi care deţinea elemente în mai multe state NATO”, a precizat Ministerul Apărării.
"Europa își ia soarta apărării în propriile mâini"
Potrivit ministrului Ionuț Moșteanu, singura modificare va fi la baza din localitatea constănțeană Mihail Kogălniceanu, de unde va pleca brigada rotațională.
"Efectivele americane de la Deveselu și Câmpia Turzii rămân neschimbate. Singura modificare este la Mihail Kogălniceanu, unde acea brigadă rotațională, venea, pleca, nu o să mai stea aici. Nici în acest moment [brigada n. red] nu este aici. De aproximativ o lună, au plecat", a precizat șeful MApN.
"Aș fi vrut să nu fie așa. Cămașa e întotdeauna mai aproape de corp decât haina. Fiecare țară își stabilește propria strategie! Aliații americani au anunțat, de la începutul anului, că se vor uita mai atent către Indo-Pacific. Ținând cont că Europa, în ultimii ani, a înțeles acest semnal de alarmă - venit odată cu izbunirea războiului din Ucraina - și a început să investească mai mult în propriile armate și în zăstrarea propriilor armate, cum ar veni și simplu spus, Europa a decis să-și ia soarta apărării în propriile mâini. Este un lucru predictibil, pe care îl așteptam cu toți", a adăugat Ionuț Moșteanu.
"Suntem în legătură cu toți aliații, toți partenerii noștri. Vom vedea în perioada următoare dacă vor veni mai mulți. E important să fie și mai mulți militari, și mai multe capabilități. Dar cel mai important este să pregătim în continuare și să investim în Armata României", a punctat ministrul.
Ionuț Moșteanu a insistat că "România rămâne o țară sigură", iar prezența militară aliată pe teritoriul național continuă să fie una "considerabilă".
Citește și: "Modernizarea Armatei Române este o prioritate", spune președintele Nicușor Dan













