Turişti recuperați din Masivul Făgăraş, după ce drumul spre Vârful Moldoveanu a fost rupt de viitură
Operațiunea de salvare a fost îngreunată pentru că în zonă nu există semnal de telefonie mobilă.
Publicat: 18 August 2024, 17:49 • Actualizat: 18 August 2024, 20:13
Mai mulţi turişti au rămas blocaţi în Masivul Făgăraş, după ce drumul de acces spre Vârful Moldoveanu a fost rupt de o viitură.
Misiunea de recuperare a fost îngreunată şi de faptul că în zonă nu există semnal de telefonie mobilă.
"Nu este nimeni rănit!”, a transmis prefectul judeţului Argeş, Dragoş Predescu.
Salvamontiştii le cer drumeților să renunţe la toate planurile de a ajunge în zonă.
Autoturismele rămase în Masivul Făgăraş nu vor putea fi recuperate mai devreme de o săptămână, estimează salvamontiştii.
Prioritară a fost coborârea turiştilor blocaţi de viitură, notează Radio România Actualități.













