Vestul țării, sub cod galben de caniculă
Lista include Satu Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Cluj, Sălaj, Bihor, Arad, Timiș, Hunedoara și Alba.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 06 Septembrie 2025, 10:04 • Actualizat: 06 Septembrie 2025, 10:32
10 județe din vestul țării se află, sâmbătă, sub avertizare cod galben de caniculă.
Lista include Satu Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Cluj, Sălaj, Bihor, Arad, Timiș, Hunedoara și Alba.
Potrivit meteorologilor, în aceste zone valul de căldură se va menține, astfel că vor fi temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pe alocuri pragul critic de 80 de unități.
Codul galben va fi valabil între orele 12:00 și 21:00.
Pentru începutul de toamnă calendaristică, ANM estimează că valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României, cu o abatere termică pozitivă ușor mai accentuată în regiunile vestice și sudice.
Regimul pluviometric va fi local excedentar în regiunile intracarpatice, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal.













