Vicepreședintele Vance va conduce delegația SUA la tratativele cu Iranul, sâmbătă, la Islamabad
Confirmarea discuțiilor a venit după ce ușurarea generată de armistițiul dintre Statele Unite și Iran a fost rapid înlocuită de îngrijorare, pe fondul continuării luptelor în regiune.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 08 Aprilie 2026, 20:59 • Actualizat: 08 Aprilie 2026, 21:13
Președintele american Donald Trump a anunțat că își va trimite echipa de negociere în Pakistan pentru dosarul iranian.
Delegația va fi condusă de vicepreședintele JD Vance, a anunțat miercuri Casa Albă.
Prima rundă de negocieri este programată pentru sâmbătă, potrivit Reuters.
În contextul în care mai mulți lideri politici veterani ai Iranului au fost uciși în război, delegația iraniană este așteptată să fie condusă de președintele Parlamentului și fost comandant al Gardienilor Revoluției, Mohammad Baqer Qalibaf, alături de ministrul de Externe, Abbas Araqchi.
Confirmarea discuțiilor a venit după ce ușurarea generată de armistițiul dintre Statele Unite și Iran a fost rapid înlocuită de îngrijorare, pe fondul continuării luptelor în regiune.
Israelul a lansat cele mai ample atacuri de până acum asupra Libanului, iar Iranul a lovit instalații petroliere ale unor state vecine din Golf.
Piețele financiare mondiale au consemnat creșteri după ce Trump a anunțat acordul marți seară, cu două ore înainte de termenul-limită impus Teheranului pentru redeschiderea Strâmtorii Hormuz, blocată de Iran, sub amenințarea distrugerii „întregii sale civilizații”.
Însă, chiar dacă Israelul și Statele Unite și-au suspendat atacurile asupra Iranului, Israelul și-a intensificat războiul paralel cu Hezbollahul susținut de Iran în Liban, lansând cele mai puternice bombardamente de până acum. Coloane uriașe de fum s-au ridicat deasupra Beirutului, iar mai multe clădiri s-au prăbușit.
Premierul israelian a declarat că armistițiul nu include Hezbollah și că Israelul „va continua să-i lovească”.
Benjamin Netanyahu a afirmat că Israelul și-a atins multe dintre obiectivele în războiul cu Iranul, dar că mai are și altele de îndeplinit. Potrivit acestuia, acestea ar putea fi realizate fie printr-un acord între SUA și Iran, fie prin reluarea campaniei militare, subliniind că Israelul „ține degetul pe trăgaci” și este pregătit să revină la luptă „în orice moment”.
Agenția iraniană Tasnim a citat o sursă anonimă care a avertizat că Iranul se va retrage din armistițiu dacă atacurile asupra Libanului continuă.
Serviciul de apărare civilă din Liban a anunțat că 254 de persoane au fost ucise, miercuri, în urma atacurilor israeliene lansate în întreaga țară. Cel mai mare bilanț a fost înregistrat în capitala Beirut, unde 91 de oameni și-au pierdut viața, potrivit aceleiași surse.
Locuitorii au declarat că unele dintre bombardamente au avut loc fără avertismentele obișnuite adresate civililor pentru evacuare.
În pofida îngrijorărilor legate de durabilitatea armistițiului, cotația petrolului Brent, care crescuse cu peste 50% de la începutul războiului, a scăzut miercuri cu aproximativ 14%, până la 95,20 dolari pe baril, la ora 17:20 GMT.
Bursele americane au urcat până aproape de cele mai ridicate niveluri din ultima lună, alăturându-se astfel unui val global de optimism pe piețele financiare.













