Emisiunea nocturnă a comediantului Stephen Colbert, încheiată după 11 sezoane la CBS | VIDEO
Postul a anunțat în iulie anul trecut că renunță la „Late Show”, invocând motive financiare.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 22 Mai 2026, 09:52 • Actualizat: 22 Mai 2026, 10:05
Comediantul Stephen Colbert și-a încheiat emisiunea nocturnă după 11 sezoane, joi, într-o ediție finală marcată de o discuție emoționantă cu Paul McCartney și de glume ironice despre plecarea sa forțată de la CBS.
Ultima ediție a emisiunii „The Late Show with Stephen Colbert” a început cu prezentatorul mulțumind publicului din studio și telespectatorilor pentru că au urmărit comentariile sale despre actualitatea politică și socială, adesea însoțite de ironii la adresa președintelui Donald Trump.
„Am fost aici ca să simțim știrile împreună cu voi și nu știu cum a fost pentru voi, dar eu chiar le-am simțit”, a spus Stephen Colbert, stârnind râsete în teatrul Ed Sullivan din New York.
CBS a anunțat în iulie anul trecut că renunță la „Late Show”, invocând motive financiare.
Emisiunile de noapte, o tradiție americană încă din anii 1950, au pierdut constant telespectatori și venituri din publicitate în ultimii ani.
Totuși, decizia de a opri cel mai urmărit talk-show nocturn din rețelele clasice de televiziune a provocat reacții puternice din partea democraților și a criticilor care au considerat măsura un atac la adresa satirei politice și a libertății de exprimare garantate de Primul Amendament.
Anularea emisiunii a venit într-o perioadă în care Paramount Global, compania care deținea CBS la acel moment, aștepta aprobarea guvernului pentru o fuziune. Tranzacția a fost ulterior aprobată, iar CBS face acum parte din grupul Paramount Skydance, condus de David Ellison.
Potrivit datelor Nielsen, emisiunea lui Stephen Colbert a fost lider de audiență între talk-show-urile nocturne încă din sezonul 2017-2018. În actualul sezon, „Late Show” a avut în medie 2,1 milioane de telespectatori.

În ediția finală, Stephen Colbert a părăsit biroul și a mers în culise, unde a găsit un cerc verde luminos. Astrofizicianul Neil deGrasse Tyson, invitat frecvent al emisiunii, a glumit spunând că este vorba despre o gaură de vierme provocată de „două realități conflictuale”: „o emisiune numărul unu în late night și, în același timp, anulată”.
Mai mulți prezentatori celebri, printre care Jimmy Kimmel, John Oliver, Jimmy Fallon, Seth Meyers și Jon Stewart au apărut apoi pentru a-i oferi „sfaturi” în glumă.
„Hello, Goodbye”
La începutul emisiunii, Stephen Colbert a sugerat că ultimul său invitat ar putea fi Papa Leon. Un membru al echipei a intervenit apoi, în glumă, spunând că Suveranul Pontif și-a anulat participarea pentru că nu i-au plăcut gustările din culise.
În acel moment, Paul McCartney a apărut pe scenă și a spus că este disponibil.
„Eram prin zonă. Mai aveam niște treburi de rezolvat”, a glumit muzicianul.
Paul McCartney a amintit că urcase pe aceeași scenă în 1964, când The Beatles au fost prezentați publicului american în emisiunea „The Ed Sullivan Show”.
Stephen Colbert l-a întrebat ce își amintește din acel moment și cum vedeau membrii trupei America în acea perioadă.
Cântărețul a spus că el și colegii săi, aflați atunci la începutul vârstei adulte, considerau SUA „țara libertății, cea mai mare democrație”.
„Asta era atunci și sper că încă mai este”, a spus Paul McCartney.
Finalul emisiunii s-a încheiat cu interpretarea piesei clasice „Hello, Goodbye”, cântată de Paul McCartney, în timp ce Stephen Colbert a asigurat backing vocals.
După încheierea show-ului, Donald Trump a scris pe Truth Social că Stephen Colbert „nu are talent”.
„Puteai lua orice persoană de pe stradă și ar fi fost mai bună decât acest idiot. Slavă Domnului că a dispărut în sfârșit!”, a transmis președintele american.
Înaintea emisiunii finale, mai mulți fani adunați în fața teatrului au vorbit despre sfârșitul unei epoci pentru televiziunea americană. În vârstă de 62 de ani, Stephen Colbert preluase emisiunea de la David Letterman în 2015.
„Este sfârșitul unei ere. Late night-ul este o instituție. David Letterman, Johnny Carson... este trist”, a spus un fan, Mike McGillicuddy.
O altă admiratoare, Sarah Thompson, a declarat că este „foarte tristă” că Stephen Colbert pleacă. „Va lăsa un gol uriaș în America, pentru că la finalul zilei ai nevoie să râzi după toate traumele prin care trecem”, a spus aceasta.













