Rămășițele domnitorului Grigore Alexandru Ghica au fost mutate la sediul Jandarmeriei din Iași
Grigore Alexandru Ghica a fost ultimul conducător al Moldovei.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 19 Mai 2026, 17:18 • Actualizat: 19 Mai 2026, 17:21
Rămășițele domnitorului Grigore Alexandru Ghica a fost mutate, marţi, 19 mai, de la Palatul Culturii la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean „Vasile Lupu” Iaşi, potrivit unei decizii luate de familia Ghyka, cu sprijinul Jandarmeriei Române şi Primăriei Iaşi.
Potrivit municipalităţii ieşene, sicriul domnitorului va rămâne la sediul jandarmilor ieşeni până la organizarea funeraliilor naţionale şi inaugurarea monumentului dedicat acestuia, ce va fi amplasat în faţa Palatului Culturii.
Sicriul domnitorului Grigore Alexandru Ghica, adus la Iași la finalul anului 2025
Sicriul cu rămăşiţele domnitorului Grigore Alexandru Ghica (1807 - 1857), ultimul conducător al Moldovei şi unul dintre marii reformatori ai secolului al XIX-lea, a fost adus la Iaşi la sfârşitul anului 2025 graţie efortului comun al familiei Ghyka, Jandarmeriei Române şi Primăriei ieşene, potrivit Agerpres.
De atunci şi până în cursul zilei de marţi, 19 mai 2026, sicriul cu rămăşiţele domnitorului a fost depus într-o sală a Palatului Culturii.
Citește și: Osemintele lui Grigore Alexandru Ghica, ultimul domnitor al Moldovei, au fost aduse la București | VIDEO













