A început Festivalul Filmului Francez
O sută de producții de film vor fi proiectate în cinematografe şi în spaţii culturale alternative din Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi, Arad, Braşov, Brăila, Constanţa, Craiova, Sfântu Gheorghe, Sibiu, Suceava şi Târgu Mureş
Publicat: 21 Martie 2024, 10:10 • Actualizat: 23 Martie 2024, 10:16
Producții prezentate la Cannes, Berlin, Locarno, Veneţia, Toronto şi Annecy sunt prezentate în cadrul celei de-a 28-a ediţii a Festivalul Filmului Francez în România, care se desfăşoară în 13 oraşe din ţară până pe 31 martie.
Cu această ocazie, o sută de lungmetraje vor fi proiectate în cinematografe şi în spaţii culturale alternative din Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi, Arad, Braşov, Brăila, Constanţa, Craiova, Sfântu Gheorghe, Sibiu, Suceava şi Târgu Mureş, au informat organizatorii.
Una dintre noutățile festivalului este secțiunea Mauvais genres, care cuprinde o selecție de filme franceze de gen (films de genre). În cadrul ei, publicul va putea viziona Vincent doit mourir de Stéphan Castang.
Acest prim film, selectat în Semaine de la Critique la Festivalul de Film de la Cannes din 2023, spune povestea unui bărbat, Vincent, care este atacat în mod repetat și fără motiv de persoane care încearcă să îl ucidă.
În secțiunea Panorama, vor fi prezentate filmele, Le livre des solutions, Cronique d’une laisone passagere și Une Année Difficile, de Eric Toledano și Olivier Nakache, la rândul său un mare succes de public. Aceasta din urmă, o comedie savuroasă, povestește cum Albert și Bruno, interpretați de Pio Marmaï și Jonathan Cohen se alătură fără convingere unei mișcări ecologiste.
Citește și: Spectacolul "Tosca", pe 27 și 29 martie la ONB