Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”, din 6 noiembrie

Publicul este invitat să urmărească comedii și producții puse în scenă de actori renumiți ai teatrului autohton.

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache”, din 6 noiembrie

Publicat: 03 Noiembrie 2023, 10:39  • Actualizat: 03 Noiembrie 2023, 10:52

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache” programează, în perioada 6 şi 9 noiembrie, spectacole de teatru, workshop-uri susținute de regizorul Alexandru Nagy și concursuri pentru tineri și adolescenți.

Publicul este invitat să urmărească comedii și producții puse în scenă de actori renumiți ai teatrului autohton.

Intrarea va fi gratuită în limita locurilor disponibile.

La această a 5-a ediție, pe scena festivalului vor concura peste 250 de tineri și adolescenți atât din București cât și din 5 județe ale țării, anume Brașov, Botoșani, Vrancea, Prahova, Buzău și Covasna la secțiunile individual și trupe.

Juriul Festivalului Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache” este alcătuit din personalități ale teatrului românesc, criticul de teatru Ludmila Patlanjoglu, actorul Gabriel Iencek și teatrologul Alina Moldovan.

Organizat de Centrul Cultural şi de Tineret „Ștefan Iordache”, festivalul debutează la 6 noiembrie, de la ora 11:00 la Sala Rapsodia din Strada Lipscani nr. 53, cu 8 reprezentații de teatru puse în scenă și jucate de tineri liceeni din București.

În aceeași zi, începând cu ora 19:00, Teatrul Elisabeta propune publicului prezent în sală producția „Răzbunare pe tocuri”, în regia Vlad Ianus, o comedie spumoasă în care aventurile cuplurilor îți taie răsuflarea.

Program:

6 noiembrie, SALA RAPSODIA

11:15 Trupa Ștefan Iordache – Oameni de piatră, de Carmen Dominte, coordonator Ramona Iacov – spectacol invitat

12:20 4teen – Tok Tok

13:30 Spiru Genius Acting – Cântăreața Cheală

14:40 Trupa Umbre – Shylock

15:45 Cuadro- Potențial comic

17:00 Alexia Mocănescu Universitatea Națională de artă Teatrală și Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale” București – Monolog Casting la corporație, colaj de momente artistice

17:20 David Luncă Universitatea Națională de artă Teatrală și Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale” București – Monolog Richard III

17:45 Fabian Ciobanu Universitatea Națională de artă Teatrală și Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale” București – Monolog O floare, adaptare după piesa de teatru „Nu vrem să fim fericiți” a dramaturgului Teodor Mazilu

19:00 Răzbunare pe tocuri, regia Vlad Ianus- spectacol invitat, SALA RAPSODIA – o producție Teatrul Elisabeta

7 noiembrie, SALA RAPSODIA

11:05 Trupa 3T – Misiune IMPROsibilă

12:05 Atelierul de teatru – SELECTA

13:15 treivirgulăpaișpe – Sectorul S

14:25 Act Anima – O noapte furtunoasă

15:20 Dor fără sațiu – Aproape, departe…

16:20 Brightside Drama – Gaițele

17:25 Artis – Jaful

19:00 Improvisneyland – Comedy Show, o producție The Creative Moustache – spectacol invitat (SALA RAPSODIA)

8 noiembrie, SALA RAPSODIA

11:05 Amprente – FRAGIL

12:15 Trupa Mircea Albulescu – LOVEBOMB

13:05 Între acte – Proștii sub clar de lună

14:15 Chaplin – Avarul Îndrăgostit

15:30 Mozaic – Zâmbește și mergi înainte!

16:25 Hazimirescu – Un pedagog de școală nouă

16:45 Gabi Hrițcu Universitatea Națională de artă Teatrală și Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale” București – Monolog din Epifanii de Imants Ziedonis

17:00 Andreea Nițu Universitatea Națională de artă Teatrală și Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale” București – Monolog Zița, O noapte furtunoasă

19:30 Comedia Secolului „OPERELE COMPLETE ALE LUI WILLIAM SHAKESPEARE (Varianta prescurtata)”, regia Daniel Bucur – spectacol invitat, SALA RAPSODIA, o producție Teatrul George Ciprian, Buzău

9 noiembrie, SALA RAPSODIA

11:05 Victory of Art – La vitta e bella

12:25 The Dreamers – Gaițele

13:35 Acting Up – Albina din capul meu

14:30 Alex Gabera Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – Monolog Damien Hirst – Marius von Mayenburg

14:50 Sorina Melean Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – Monolog Medeea – Roxana Marian

15:10 Luca Turliu – Universitatea Națională de artă Teatrală și Cinematografică ,,Ion Luca Caragiale” București – Monolog Moritz – Deșteptarea primăverii, de Frank Wedekind

15:25 Tutti Frutti – Ne găsiți la capătul curcubeului

17:30 Festivitatea de premiere

19:00 Interzis sub 18 ani, de Mihaela Michailov, regia Lenuș Teodora Moraru – spectacol invitat, SALA RAPSODIA, o producție Teatrul Excelsior

Festivalul Național de Teatru pentru Tineret „Ștefan Iordache” este un proiect cultural-educativ inițiat în 2019, menit să susțină și să valorifice potențialul artistic al tinerilor, să le stimuleze creativitatea, inovația și spiritul de competiție, implicându-i în viața culturală.

Radio România Cultural se numără printre partenerii media.

Centrul Cultural și de Tineret „Ștefan Iordache” este o instituție publică de cultură cu personalitate juridică, având calitatea de ordonator terțiar de credite, ce funcționează sub autoritatea Consiliului Local al Sectorului 5, finanțată de la bugetul local.

Gala UNITER 2024: "Antologia dispariţiei", cel mai bun spectacol
Cultură 28 Mai 2024, 07:41

Gala UNITER 2024: "Antologia dispariţiei", cel mai bun spectacol

"Vara în care mama a avut ochii verzi" a obținut premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic.

Gala UNITER 2024: "Antologia dispariţiei", cel mai bun spectacol
Gala UNITER 2024: "Vara în care mama a avut ochii verzi", cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Cultură 27 Mai 2024, 20:02

Gala UNITER 2024: "Vara în care mama a avut ochii verzi", cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

Dramatizarea și adaptarea radiofonică a spectacolului, producție a Teatrului Național Radiofonic, sunt semnate de Magda Duțu....

Gala UNITER 2024: "Vara în care mama a avut ochii verzi", cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Turneul Tango Autentico: Analia Selis revine, pe 29 mai, la Sala Radio
Cultură 27 Mai 2024, 15:19

Turneul Tango Autentico: Analia Selis revine, pe 29 mai, la Sala Radio

Repertoriul concertului de la Sala Radio este conceput în mod special în jurul tango-ului interbelic românesc.

Turneul Tango Autentico: Analia Selis revine, pe 29 mai, la Sala Radio
Gala UNITER 2024: Oana Pellea și Dan Condurache, premiați pentru întreaga activitate
Cultură 27 Mai 2024, 09:02

Gala UNITER 2024: Oana Pellea și Dan Condurache, premiați pentru întreaga activitate

Gala UNITER 2024 va începe luni, la ora 19:00, în sala „Ion Caramitru" a Teatrului Național „I. L. Caragiale” din București.

Gala UNITER 2024: Oana Pellea și Dan Condurache, premiați pentru întreaga activitate
Gala UNITER 2024, la TNB
Cultură 26 Mai 2024, 21:22

Gala UNITER 2024, la TNB

Sub conceptul "Împreună", evenimentul festiv va reuni artiști din toate generațiile.

Gala UNITER 2024, la TNB
Cannes 2024: "Anora" cucerește trofeul Palme d'Or
Cultură 25 Mai 2024, 21:46

Cannes 2024: "Anora" cucerește trofeul Palme d'Or

Filmul spune povestea de dragoste dintre o dansatoare la bară din New York şi fiul unui oligarh rus.

Cannes 2024: "Anora" cucerește trofeul Palme d'Or
Cannes 2024: Filmul „Black Dog” a câştigat premiul secţiunii Un Certain Regard
Cultură 25 Mai 2024, 17:12

Cannes 2024: Filmul „Black Dog” a câştigat premiul secţiunii Un Certain Regard

Filmul „Black Dog” a reprezentat o bună ocazie pentru regizorul Guan Hu de a „filma viaţa de zi cu zi a celor lăsaţi în urmă...

Cannes 2024: Filmul „Black Dog” a câştigat premiul secţiunii Un Certain Regard
Cannes 2024: Filmul românesc "Trei kilometri până la capătul lumii", laureat cu premiul Queer Palm
Cultură 25 Mai 2024, 09:44

Cannes 2024: Filmul românesc "Trei kilometri până la capătul lumii", laureat cu premiul Queer Palm

Lungmetrajul este regizat de Emanuel Pârvu.

Cannes 2024: Filmul românesc "Trei kilometri până la capătul lumii", laureat cu premiul Queer Palm