Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Lansare de carte: "Balada necunoscutului", un bildungsroman feminin | PODCAST

Editura Humanitas lansează volumul Cristinei Vremeș joi, în cadrul Bookfest 2024.

Lansare de carte: "Balada necunoscutului", un bildungsroman feminin | PODCAST
Foto: Alexandru Dolea/Radio România

Publicat: 29 Mai 2024, 18:47  • Actualizat: 29 Mai 2024, 20:08

Apărută în seria „Scriitori români contemporani” a editurii Humanitas, „Balada necunoscutului” este cea de-a doua carte a Cristinei Vremeș, după „Trilogia sexului rătăcitor”, care a primit premiul Filialei București Proză a Uniunii Scriitorilor și Premiul Sofia Nădejde, la categoria Proză de debut.

“Nu știu dacă mi-am dorit să scriu ficțiune. A venit la mine! Nu a fost o dorință pe care am conceput-o și apoi am realizat-o. A fost mai mult o fericită vocație, dacă pot să-i spun așa”, spune autoarea pentru Radio România Cultural.

Scriitoare și mediator cultural la Paris, unde locuiește câteva luni pe an, ducând o existență nomadă în restul timpului, Cristina Vremeș a scris „Balada necunoscutului” pe trei continente și în mai multe țări.

„Pandemia a fost un moment de început, de reinventare pe plan personal pentru mine, moment în care am avut și dorință de a scrie din nou. Am avut un impuls de a scrie această carte despre figura paternă și, la câteva luni după, mi-am început existența nomadă sau parțial nomadă.

Am continuat să scriu în Portugalia, în Spania, apoi, în următorul an am fost în Mexic, în Guatemala și pe de o parte încercam să trăiesc acea viață nomadă, pe de altă parte încercam să nu particip prea mult, fiindcă este foarte dificil să călătorești, să fii stimulat de lucruri foarte noi și să poți să te raportezi în continuare la lumea de dinainte, lumea pe care o cunoști, lumea care cumva îți alimentează scrierea”, a mărturisit Cristina Vremeș în dialog cu Daria Ghiu.

Editura Humanitas lansează „Balada necunoscutului” joi, 30 mai, de la ora 17:00, în cadrul Bookfest 2024.

Citește și: Concert de 1 iunie pentru copiii de toate vârstele, la Sala Radio

Târgul de carte Gaudeamus Radio România a început la Buzău | VIDEO
Cultură 12 Iunie 2024, 12:49

Târgul de carte Gaudeamus Radio România a început la Buzău | VIDEO

Accesul publicului este gratuit.

Târgul de carte Gaudeamus Radio România a început la Buzău | VIDEO
Pianistul Mihai Ritivoiu, pe scena Sălii Radio
Cultură 12 Iunie 2024, 09:54

Pianistul Mihai Ritivoiu, pe scena Sălii Radio

La pupitrul dirijoral se va afla Jonathan Bloxham.

Pianistul Mihai Ritivoiu, pe scena Sălii Radio
"The Magic of Trumpet": închiderea stagiunii de jazz la Sala Radio
Cultură 12 Iunie 2024, 08:06

"The Magic of Trumpet": închiderea stagiunii de jazz la Sala Radio

În cadrul acestui concert, Alex Sipiagin și Simona Strungaru vor prezenta albumul „Wind Dance”, recent apărut la Editura Casa...

"The Magic of Trumpet": închiderea stagiunii de jazz la Sala Radio
Ultimul „episod” al Integralei Brahms, la Sala Radio
Cultură 11 Iunie 2024, 18:44

Ultimul „episod” al Integralei Brahms, la Sala Radio

Concertul se va bucura de prezența unor muzicieni de cel mai înalt nivel artistic.

Ultimul „episod” al Integralei Brahms, la Sala Radio
Nicu Alifantis & FragileBand, în concert caritabil la Brașov
Cultură 10 Iunie 2024, 19:37

Nicu Alifantis & FragileBand, în concert caritabil la Brașov

Spectacolul face parte dintr-o serie de evenimente organizate de UNITER în cadrul Campaniei Naționale "Artiștii pentru artiști".

Nicu Alifantis & FragileBand, în concert caritabil la Brașov
Cele 4 note celebre din istoria muzicii: Simfonia a 5-a (Simfonia destinului) de Beethoven, la Sala Radio
Cultură 10 Iunie 2024, 09:30

Cele 4 note celebre din istoria muzicii: Simfonia a 5-a (Simfonia destinului) de Beethoven, la Sala Radio

În cadrul acestui eveniment de la Sala Radio, îl veți aplauda și pe pianistul român stabilit la Londra Mihai Ritivoiu.

Cele 4 note celebre din istoria muzicii: Simfonia a 5-a (Simfonia destinului) de Beethoven, la Sala Radio
Festivalul Internațional de Muzică Interbelică, la Sala Radio, între 5 și 7 iulie
Cultură 06 Iunie 2024, 22:27

Festivalul Internațional de Muzică Interbelică, la Sala Radio, între 5 și 7 iulie

Dedicat gloriei muzicii anilor 1920 - 1940, evenimentul este organizat sub deviza „A music to remember” de Asociația...

Festivalul Internațional de Muzică Interbelică, la Sala Radio, între 5 și 7 iulie
“Moștenitorii României muzicale”: Recital-eveniment susținut, joi, de pianistul Nil Mladin