Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

"Livada de vişini", la Teatrul Odeon

Intrarea la spectacol este liberă, în limita locurilor disponibile.

"Livada de vişini", la Teatrul Odeon
Foto: Facebook/Teatrul Odeon

Publicat: 04 Decembrie 2023, 22:44

Teatrul Odeon găzduieşte în Sala Studio miercuri, 6 şi vineri, 7 decembrie, începând cu orele 17:00 şi 20:00, patru reprezentaţii ale spectacolului "Livada de vişini", după A.P. Cehov - studiu, producţie UNATC, cu studenţi de la Master Arta Actorului anul I şi II, coordonaţi de profesoara Tania Filip.

Distribuția este alcătuită din Alexia Mocănescu, Cătălin Vîlcu, Cătălina Frunză, Marius Boboc / Robert Brage, Ioana Bîndac, Mihnea Moldoveanu, Andrea Bălica / Georgiana Herciu, Ionuţ Ionescu / Alexandru Stan, Florin Negrean / Silviu Bucătaru, Adrian Rîmboacă / Andras Benedek, Ana Avram/ Anastasia Jinga.

Scenografia este semnată de Irina Miclăuş.

Intrarea la spectacol este liberă, în limita locurilor disponibile.

"'Cehov! Acest autor genial, piatră de încercare pentru actori... tineri sau mai puţin tineri, începători sau 'tăbăciţi' de întâlnirea cu scena...

Aici, în această întâlnire, actorii sunt tineri, foarte tineri... întâlnirile lor cu scena, cu publicul au fost câteva, menite să le certifice alegerea făcută şi să le valideze primii paşi în teatru... A sosit momentul să ridice ştacheta! Şi unde ar putea face acest exerciţiu, decât în lumea lui Cehov! Şi nu orice piesă a lui, ci "Livada de vişini", cântecul lui de lebădă...! O lume care este greu de descoperit pentru noi, cei de azi, chiar la suprafaţă, darămite în profunzimea ei!...", spune Tania Filip.

Președintele Iohannis, la deschiderea Bookfest: Mă bucur să urez bun venit la Bucureşti scriitorilor şi editurilor din Republica Moldova
Cultură 29 Mai 2024, 13:33

Președintele Iohannis, la deschiderea Bookfest: Mă bucur să urez bun venit la Bucureşti scriitorilor şi editurilor din Republica Moldova

Evenimentul reuneşte 200 de expozanţi şi 150 de edituri de dincoace și dincolo de Prut.

Președintele Iohannis, la deschiderea Bookfest: Mă bucur să urez bun venit la Bucureşti scriitorilor şi editurilor din Republica Moldova
Premiera spectacolului "Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele", la Ateneul ieșean
Cultură 29 Mai 2024, 10:47

Premiera spectacolului "Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele", la Ateneul ieșean

Spectacolul dedicat copiilor este interpretat de actorii So Trupa.

Premiera spectacolului "Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele", la Ateneul ieșean
Pianistul Florian Mitrea interpretează Ravel și Stravinski la Sala Radio
Cultură 29 Mai 2024, 07:00

Pianistul Florian Mitrea interpretează Ravel și Stravinski la Sala Radio

Evenimentul se va derula sub bagheta unei alte prezențe speciale la Sala Radio, dirijorul italian Giuseppe Mengoli.

Pianistul Florian Mitrea interpretează Ravel și Stravinski la Sala Radio
Turneul Tango Autentico: Analia Selis revine, miercuri, la Sala Radio
Cultură 29 Mai 2024, 06:30

Turneul Tango Autentico: Analia Selis revine, miercuri, la Sala Radio

Repertoriul concertului de la Sala Radio este conceput în mod special în jurul tangoului interbelic românesc.

Turneul Tango Autentico: Analia Selis revine, miercuri, la Sala Radio
Începe Bookfest 2024
Cultură 29 Mai 2024, 06:13

Începe Bookfest 2024

Editura Casa Radio participă cu peste 150 de titluri la Salonul Internaţional de Carte Bookfest.

Începe Bookfest 2024
Gala UNITER 2024: "Antologia dispariţiei", cel mai bun spectacol
Cultură 28 Mai 2024, 07:41

Gala UNITER 2024: "Antologia dispariţiei", cel mai bun spectacol

"Vara în care mama a avut ochii verzi" a obținut premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic.

Gala UNITER 2024: "Antologia dispariţiei", cel mai bun spectacol
IAȘI: "Balul Palatului", la a treia ediție
Cultură 28 Mai 2024, 06:49

IAȘI: "Balul Palatului", la a treia ediție

Programul muzical va include momente susţinute de invitaţi de prestigiu, precum violonistul Alexandru Tomescu, soprana Irina...

IAȘI: "Balul Palatului", la a treia ediție
Gala UNITER 2024: "Vara în care mama a avut ochii verzi", cel mai bun spectacol de teatru radiofonic