"Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii", în cinematografe din 27 octombrie | VIDEO
Filmul este propunerea României pentru Premiile Oscar 2024.
Publicat: 25 Octombrie 2023, 14:26 • Actualizat: 25 Octombrie 2023, 22:28
Cel mai nou film scris și regizat de Radu Jude, intituat "Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii (Do Not Expect Too Much from the End of the World), intră din weekend în programul cinematografelor.
În film, Angela (Ilinca Manolache), asistentă de producție, traversează Bucureștiul pentru castingul unei reclame despre protecția muncii, comandată de o multinațională.
Ca o Alice în Țara Minunilor, aceasta întâlnește în drumul ei epuizant oameni de afaceri, adevărați hărțuitori, victime ale accidentelor la locul de muncă, un partener de sex, propriul său avatar digital (Bobiță), o altă Angela (Dorina Lazăr) dintr-un film mai vechi al lui Lucian Bratu, Angela merge mai departe, dar și pe strănepoata lui Goethe (Nina Hoss).
“Cineva a comparat filmul cu o șaorma cu de toate. Intenția era ușor ironică, dar are dreptate și pentru că filmul conține multe lucruri, multe genuri, o mulțime de povești, de anecdote, de citate - toate scufundate în sosul comediei. Umane. Narațiunea e bazată pe niște întâmplări adevărate la care am participat sau am fost martor, povești mici, individuale, ale unor oameni prinși în relații personale, profesionale, de muncă, în care se întâlnesc foarte multe linii de tensiune din interiorul felului în care funcționează societatea noastră. În plus, este și un omagiu adus unui frumos film din anii '80, Angela merge mai departe, al lui Lucian Bratu, iar marii actori din acel film - Dorina Lazăr și László Miske apar și în filmul nostru. Sper ca spectatorii să îl descopere cu delicii” a comentat Radu Jude.
"Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii" a avut premiera mondială la Festivalul Internațional de Film de la Locarno, unde a fost premiat cu Leopardul de argint - Premiul Special al Juriului, Mențiune din partea Juriului Ecumenic și Premiul I din parteaJuriului Tinerilor.
Filmul este propunerea României pentru Premiile Oscar 2024, categoria “Cel mai bun lungmetraj internațional”.
Citește tot articolul pe Radio România Cultural