Paul McCartney anunță lansarea unui nou album
Materialul discografic va include cântece de dragoste inspirate recent, dar și o serie de piese care privesc înapoi spre amintiri din viața cântărețului.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 26 Martie 2026, 19:49 • Actualizat: 26 Martie 2026, 20:02
Cântărețul englez Paul McCartney a anunțat că va lansa, pentru prima dată în ultimii 5 ani, un album solo cu piese noi.
Artistul a dezvăluit că noul disc se va intitula „The Boys of Dungeon Lane” și va fi disponibil din luna mai.
Materialul discografic va include cântece de dragoste inspirate recent, dar și o serie de piese care privesc înapoi spre amintiri din viața cântărețului.
Titlul albumului este inspirat de o stradă aflată aproape de locul în care Paul McCartney a copilărit, iar în acest material artistul revine la propriile rădăcini, în special prin piesa principală de pe album, lansată joi și intitulată „Days We Left Behind”.
Vorbind despre noua piesă, artistul a spus: „Aceasta este, în mare măsură, o piesă a amintirilor pentru mine. Titlul albumului, «The Boys of Dungeon Lane», vine dintr-un vers al acestui cântec.
Mă gândeam tocmai la asta, la zilele pe care le-am lăsat în urmă, și mă întreb adesea dacă nu cumva scriu doar despre trecut, dar apoi mă gândesc: cum ai putea scrie despre altceva? Sunt pur și simplu multe amintiri despre Liverpool.
Există și o parte la mijloc despre John și Forthlin Road, strada pe care locuiam. Dungeon Lane este aproape de acolo. Locuiam într-un cartier numit Speke, care era unul muncitoresc. Nu aveam aproape nimic, dar asta nu conta, pentru că oamenii erau extraordinari și nici nu realizai că nu ai prea multe.”
Albumul va conține 14 piese, împărțite pe două discuri:
Disc 1
- „As You Lie There”
- „Lost Horizon”
- „Days We Left Behind”
- „Ripples in a Pond”
- „Mountain Top”
- „Down South”
- „We Two”
Disc 2
- „Come Inside”
- „Never Know”
- „Home to Us”
- „Life Can Be Hard”
- „First Star of the Night”
- „Salesman Saint”
- „Momma Gets By”
Dungeon Lane este o stradă aflată în apropierea locului unde a crescut Sir Paul McCartney. Artistul spune că încă o vede atunci când se întoarce acasă, iar aceasta a devenit pentru el un simbol al perioadei de dinainte de celebritate.













