Vernisajul expoziției de grafică „Brâncuși 150”, la Biblioteca Naţională a României
Proiectul evidențiază valorile fundamentale ale artei româneşti, prin dialogul dintre tradiţie şi expresie artistică actuală.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 08 Mai 2026, 14:32 • Actualizat: 08 Mai 2026, 14:33
Vernisajul expoziției de grafică „Brâncuși 150” va avea loc vineri, la Biblioteca Naţională a României, anunță organizatorii proiectului.
Expoziţia reuneşte lucrările a 29 de artişti contemporani români, realizate în tehnici tradiţionale de gravură, ce oferă o reinterpretare vizuală contemporană a universului brâncuşian, informează un comunicat al organizatorilor.
Dedicat aniversării a 150 de ani de la naşterea marelui sculptor, proiectul cultural-artistic îşi propune să aducă în atenţia publicului valorile fundamentale ale artei româneşti, prin dialogul dintre tradiţie şi expresie artistică actuală.
Universul brâncușian, adus în contemporaneitate
Evenimentul este organizat de Fundaţia Inter-Art Aiud, în parteneriat cu Muzeul Naţional „Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu şi sub patronajul Ministerului Culturii.
Inițiativa face parte dintr-un proiect internaţional ce include o serie de expoziţii desfăşurate simultan în mai multe ţări din Europa, America de Nord, America de Sud, Africa, Asia şi Australia.
Curatoarea expoziției este Anca Sas, iar cuvântul de deschidere va fi susținut de Bogdan Gheorghiu, director general al Bibliotecii Naționale a României, Denisa Șuță, manager al Muzeului Național „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu, și Ștefan Balog, președinte al Fundației Inter-Art Aiud și director de proiect.
Expoziţia va putea fi vizitată între 8 mai și 8 iunie, relatează Agerpres.
Prin acest proiect, organizatorii își propun să reafirme importanța operei lui Constantin Brâncuși în patrimoniul cultural universal și să promoveze artiștii români contemporani pe scena internațională.
Citește și: Lucrarea „Cap de copil” a lui Constantin Brâncuși, la Palatul Culturii din Iași













