Comisia pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe nu a avizat achiziția E.ON de către MVM, companie ungară cu legături cu Rusia
Decizia finală privind eventuala achiziție va fi luată în cadrul Consiliului Suprem de Apărare a Țării.
Articol de Victor Marin, Publicat: 20 August 2025, 19:51 • Actualizat: 20 August 2025, 20:13
Comisia pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe a hotărât să înainteze către Consiliul Suprem de Apărarea a Ţării propunerea de neavizare a achiziționării unei părți din capitalul social al companiei E.ON Energie România de către MVM Energy Private Company prin intermediul societății Sonnet Romania Holding.
Într-un comunicat de presă transmis de Cancelaria prim-ministrului, Comisia precizează că achiziția a făcut obiectul unei proceduri de cercetare detaliată.
Analiza a luat în calcul elementele principale ale tranzacției, inclusiv profilul investitorului, implicațiile asupra infrastructurii critice naționale și posibilele consecințe pentru securitatea energetică a României.
Potrivit cadrului legal, decizia finală aparține CSAT, precizează Radio România Actualități.
Achiziția viza preluarea a peste 68% din capitalul social al E.ON Energie și a aproape 98% din capitalul social al E.ON Asist Complet.
Citește și: Consumatorii vulnerabili pot cere tichetul electronic de energie prin platforma EIDS













