Ministerul Energiei a declarat situație de urgență în alimentarea cu carburanți
Anunțul a fost făcut public doar după ce în mass-media au apărut informații despre două transporturi cu țiței contaminat, refuzate de Petrom.
Articol de Victor Marin, Publicat: 04 August 2025, 21:17
Ministerul Energiei a declarat situaţie de urgenţă de nivel de criză în aprovizionarea cu ţiţei şi a autorizat scoaterea a 80 de mii de tone de ţiţei şi 30 de mii de tone de motorină din stocurile de urgenţă ale OMV Petrom, societate la care statul român deține peste 20% dintre acțiuni.
Decizia a fost luată după ce, la jumătatea lunii iulie, două transporturi de ţiţei din Azerbaidjan care trebuiau să ajungă la rafinăria Petrobrazi (deținută de OMV Petrom) au fost contaminate la terminalul Ceyhan din Turcia cu o substanţă corozivă.
Prin urmare, transporturile care au însumat 184 de mii de tone de hidrocarburi au fost refuzat de rafinărie, precizează Radio România Actualități.
Pentru ca rafinăria să nu rămână fără materie primă, Ministerul Energiei a autorizat scoaterea țițeiului și motorinei din stocurile de urgență.
Acest lucru s-a întâmplat la finalul lunii iulie, însă informația a devenit publică abia luni, 4 august, după ce mass-media a relatat situația cu care s-a confruntat rafinăria Petrobrazi.
Citește și: Ucraina lovește un depozit de petrol, iar Rusia bombardează locuințe din Mykolaiv













