Ministrul Ivan, despre proiectul centralei nucleare cu reactoare modulare de la Doicești: Investim într-un angajament întins pe cel puțin 6 decenii
Construcția centralei va genera peste 2.000 de locuri de muncă, iar operarea acesteia va necesita peste 230 de angajați permanenți.
Articol de Mihai Gabriel Bogdan, Publicat: 16 Iulie 2025, 07:57 • Actualizat: 16 Iulie 2025, 08:10
Ministrul Energiei anunță că România face pași concreți într-unul dintre cele mai ambițioase proiecte energetice ale țării: construirea centralei nucleare cu reactoare modulare de mici dimensiuni (SMR) la Doicești.
Bogdan Gruia Ivan s-a întâlnit, marți cu Michael Dickerson, însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la București.
„Energia nucleară este energie sigură, curată și stabilă. E una dintre puținele soluții capabile să genereze siguranță, preț corect și emisii zero”, a notat ministrul într-o postare pe Facebook.
Potrivit lui, proiectul nu este doar o investiție în infrastructură energetică, ci și o oportunitate majoră de dezvoltare economică, educațională și industrială pentru România.
Construcția centralei va genera peste 2.000 de locuri de muncă, iar operarea acesteia va necesita peste 230 de angajați permanenți. În plus, România își propune să devină un hub regional pentru producția, întreținerea și operarea SMR-urilor, oferind sprijin și expertiză țărilor din regiune.
„Investim într-un angajament întins pe cel puțin șase decenii: formare de specialiști, lanțuri de aprovizionare, revitalizarea comunităților locale și independență energetică reală. Parteneriatul strategic România–SUA continuă să livreze rezultate concrete pentru viitorul nostru energetic”, a mai scris Bogdan Gruia Ivan.
Proiectul SMR de la Doicești este parte a cooperării dintre România și Statele Unite în domeniul energiei nucleare, fiind considerat un model de colaborare pentru tranziția către o energie curată și sustenabilă în Europa Centrală și de Est.













