România va avea un Institut de Cercetare în Inteligența Artificială
„Primele date pe care le-am scos deja din e-factura şi din celelalte module antifraudă ne-au uimit de-a dreptul”
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 25 Mai 2024, 19:22 • Actualizat: 25 Mai 2024, 19:22
Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a anunțat, sâmbătă, că România va avea un Institut de Cercetare în Inteligența Artificială.
Prin intermediul acestuia, România va putea să-şi dezvolte propriile soluţii tehnologice, să colaboreze cu parteneri internaţionali şi să formeze specialişti de top în domeniu.
„Am avut onoarea să particip la inaugurarea oficială a lucrărilor de construcţie, pas important spre consolidarea poziţiei noastre pe harta internaţională a tehnologiei şi cunoaşterii. Vedem zi de zi potenţialul AI de a transforma multiple domenii, de la sănătate şi educaţie, la securitate şi administraţie publică.
Prin intermediul acestui institut, România va putea să-şi dezvolte propriile soluţii tehnologice, să colaboreze cu parteneri internaţionali şi să formeze specialişti de top în domeniu. Ca ministru de Finanţe, sunt mândru să susţin acest proiect ambiţios, care va genera beneficii economice semnificative”, a afirmat ministrul Finanţelor.
Inteligența artificială, folosită pentru antifraudă
Inteligența artificială este ultilizată în prezent de către Ministerul Finanțelor pentru detectarea anomaliilor și analiza comportamentală în lupta antifraudă, a mai menționat ministrul.
„Primele date pe care le-am scos deja din e-factura şi din celelalte module antifraudă ne-au uimit de-a dreptul. Este încurajator să vezi cu ce precizie pot fi evaluate riscurile cu ajutorul algoritmilor de machine learning. Aşadar, felicitări domnului rector al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, dar şi domnului Emil Boc, pentru tenacitatea de a valorifica potenţialul uman extraordinar pe care Romania îl are în domeniile de tehnologie şi IT, în special al inteligenţei artificiale”, a mai scris Marcel Boloş.
La Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN) a început construcţia primului centru de cercetare în inteligenţa artificială din România, printr-o investiţie de peste 105 milioane de lei.
Citește și: Un startup IT folosește AI pentru trecerile de pietoni