Şedinţă a coaliţiei la Guvern pentru discuţii despre reforma administraţiei, măsurile de relansare economică şi buget
Premierul Ilie Bolojan declara, vineri, la Radio România Actualități, că Executivul dorește angajarea răspunerii în Parlament pentru reforma administrației publice locale și centrale, împreună cu măsuri de relansare economică.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 26 Ianuarie 2026, 13:48 • Actualizat: 26 Ianuarie 2026, 13:48
Liderii coaliției de guvernare s-au reunit, luni, 26 ianuarie, pentru continuarea discuțiilor referitore la proiectul privind reforma administrației publice și a măsurilor privind relansarea economică.
Premierul Ilie Bolojan declara, vineri, la Radio România Actualități, că Executivul dorește angajarea răspunerii în Parlament pentru reforma administrației publice locale și centrale, împreună cu măsuri de relansare economică.
„Procedura de angajare a răspunderii este o procedură care durează mai multe zile. Atunci când am spus că în prima parte a lunii februarie, am luat în calcul angajarea răspunderii înainte de data de 1 februarie şi derularea procedurii, închiderea procedurii în prima parte a lunii februarie. Deci, ţinta este să angajăm răspunderea Guvernului înainte de data de 1 februarie”, explica Ilie Bolojan.
O altă temă de discuţie vizează pregătirea bugetului de stat pentru anul în curs.
Şedinţa coaliţiei are loc pe fondul unor nemulţumiri manifestate în ultimele zile de social-democraţi.













