Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

2024, în sport | VIDEO

Campionatul European de fotbal (Germania) și Jocurile Olimpice (Paris) vor domina calendarul evenimentelor sportive ale anului 2024.

2024, în sport | VIDEO
Foto: REUTERS/Benoit Tessier

Publicat: 03 Ianuarie 2024, 12:41  • Actualizat: 03 Ianuarie 2024, 13:04

Calendarul sportiv internaţional din ianuarie propune evenimente de top precum Australian Open, primul turneu de tenis de Mare Şlem al anului, Raliul Dakar, Europenele de polo pe apă (feminin şi masculin) şi de handbal masculin, toate trei cu participare românească, dar şi Cupa Africii pe Naţiuni, respectiv Cupa Asiei pe Naţiuni la fotbal sau Jocurile Olimpice de iarnă ale Tineretului, la Gangwon (Coreea de Sud).

În februarie, amintește Agerpres, România are câteva puncte fierbinţi, cu turneul de tenis Transylvania Open (Cluj-Napoca), Europenele de lupte de la Bucureşti, dar şi cu audierea jucătoarei de tenis Simona Halep la TAS.

Alte competiţii de vârf sunt Mondialele de nataţie, Turneul celor Şase Naţiuni la rugby, Europene de haltere (Sofia) sau tir sportiv (Gyor), reuniuni atletice la Boston, Torun sau New York, meciuri în cupele europene la fotbal, Super Bowl-ul (fotbal american) sau All-Star NBA.

În martie, capul de afiş va fi ţinut de Formula 1, cupele europene, finalele Cupei Mondiale de schi alpin, Mondialele de atletism în sală de la Belgrad etc.

IANUARIE

01: sărituri cu schiurile - Turneul celor Patru Trambuline, etapa a doua, Garmisch-Partenkirchen (Germania)
01-07: tenis - turneul de Brisbane (Australia)
03: sărituri cu schiurile - Turneul celor Patru Trambuline, etapa a treia, Innsbruck (Austria)
04-16: polo pe apă - Campionatul European masculin, la Zagreb şi Dubrovnik (Croaţia)
05-13: polo pe apă - Campionatul European feminin, la Eindhoven (Olanda)
05-19: auto-moto - Raliul Dakar 2024, în Arabia Saudită
06: sărituri cu schiurile - Turneul celor Patru Trambuline, etapa a patra (ultima), la Bischofshofen (Austria)
06: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş feminin, Kranjska Gora (Slovenia)
06: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş masculin, la Adelboden (Elveţia)
07: schi alpin - Cupa Mondială, slalom feminin, Kranjska Gora (Slovenia)
07: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, Adelboden (Elveţia)
08-14: patinaj artistic - Campionatele Europene, la Kaunas (Lituania)
10-14: fotbal - Supercupa Spaniei, la Riad (Arabia Saudită)
10-14: ciclism - Campionatele Europene de velodrom, de la Apeldoorn (Olanda)
10-28: handbal - Campionatul European masculin, în Germania
12-10 februarie: fotbal - Cupa Asiei pe Naţiuni, Qatar
12: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş masculin, la Wengen (Elveţia)
13: auto - Formula E, e-Prix în Mexic
13: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, Altenmarkt-Zauchensee (Austria)
13: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre masculină, Wengen (Elveţia)
13-11 februarie: fotbal - Cupa Africii pe Naţiuni, în Cote d'Ivoire
14-28: tenis - Australian Open, la Melbourne
14: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, la Wengen (Elveţia)
14: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, Altenmarkt-Zauchensee (Austria)
15: fotbal - Gala FIFA The Best, la Londra
16: schi alpin - Cupa Mondială, slalom feminin, la Flachau (Austria)
16-21: ciclism - World Tour, Turul Down Under (Australia)
18: reuniunea Comitetului Executiv al CIO, la Lausanne (Elveţia)
19-01 februarie: Jocurile Olimpice de iarnă ale Tineretului, la Gangwon (Coreea de Sud)
19: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre masculină, la Kitzbuehel (Austria)
20: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş feminin, la Jasna (Slovacia)
20: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre masculină, la Kitzbuehel (Austria)
21: schi alpin - Cupa Mondială, slalom feminin, Jasna (Slovacia)
21: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, la Kitzbuehel (Austria)
23: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş, Schladming (Austria)
24: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, la Schladming (Austria)
24-28: ciclism - Challenge Mallorca
25-28: auto - WRC, Raliul Monte Carlo
26: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, Cortina d'Ampezzo (Italia)
26-27: auto - Formula E, Diryah e-Prix (Arabia Saudită)
27: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, Cortina d'Ampezzo (Italia)
27: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş masculin, la Garmisch-Partenkirchen (Germania)
27: atletism - reuniunea indoor de la Astana (World Athletics - Golden)
28: ciclism - Cadel Evans Great Ocean Race, la Geelong (Australia)
28: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, la Cortina d'Ampezzo (Italia)
28: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş masculin, la Garmisch-Partenkirchen (Germania)
30: atletism - reuniunea de la Ostrava (Cehia - World Athletics - Golden)
30: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş feminin, Kronplatz/San Vigilio (Italia)

FEBRUARIE

02: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre masculină, la Chamonix (Franţa)
02-04: ciclism - Campionatele Mondiale de ciclocros, la Tabor (Cehia)
02-18: nataţie - Campionatele Mondiale, la Doha
02-16 martie: rugby - Turneul celor Şase Naţiuni
03: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, Garmisch-Partenkirchen (Germania)
03: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre masculină, la Chamonix (Franţa)
03-11: tenis - WTA, Transylvania Open (Cluj-Napoca)
04: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, Chamonix (Franţa)
04: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, Garmisch-Partenkirchen (Germania)
04: atletism - reuniunea indoor de la Boston (World Athletics - Golden)
06: atletism - reuniunea indoor de la Torun (Polonia) (World Athletics - Golden)
06-08: moto - teste presezon MotoGP, Sepang (Malaezia)
07-09: tenis - Simona Halep este audiată de Tribunalul de Arbitraj Sportiv (Lausanne)
08-11: baschet - turnee preolimpice feminine
10: atletism - reuniune indoor la Lievin (Franţa) (World Athletics - Golden)
10: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş masculin, la Bansko (Bulgaria)
10: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş feminin, Soldeu (Andorra)
10: auto - Formula E, e-Prix la Hyderabad (India)
11: fotbal american - LVIII Super Bowl, la Las Vegas (SUA)
11: atletism - reuniune indoor Millrose Games - New York (World Athletics - Golden)
11-17: tenis - turneul WTA 1.000 de la Doha
11: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin la Bansko (Bulgaria)
11: schi alpin - Cupa Mondială, slalom feminin, la Soldeu (Andorra)
12-18: lupte - Campionatele Europene, la Bucureşti
12-20: haltere - Campionatele Europene, la Sofía
13-14: fotbal - Liga Campionilor, optimi - tur
15: fotbal - Europa League, Europa Conference League - turul play-off-ului pentru optimi
15-18: auto - WRC, Raliul Suediei
15-25: fotbal pe plajă - Cupa Mondială, la Dubai
16: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, la Crans Montana (Elveţia)
16-25: tenis de masă - Campionatele Mondiale, la Busan (Coreea de Sud)
17: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, la Crans Montana (Elveţia)
17: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre masculină, la Kvitfjell (Norvegia)
17-18: auto - Extreme E, Jeddah (Arabia Saudită)
18: baschet - NBA All Star, la Indianapolis (SUA)
18: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, la Crans Montana (Elveţia)
18: atletism - maratonul de la Sevilla
18-24: tenis - turneul WTA 1.000 de la Dubai
19-20: moto - teste presezon MotoGP, la Lusail (Qatar)
19-25: ciclism - World Tour, Turul EAU
20-21: fotbal - Liga Campionilor, tur - optimi de finală
21-23: auto - teste presezon Formula 1, în Bahrain
22: fotbal - Europa League, Europa Conference League, play-off pentru optimile de finală, retur
23-28: fotbal - Liga Naţiunilor feminin, turneu Final Four
23: fotbal - Europa League, Europa Conference League, tragerea la sorţi a optimilor de finală
23: atletism - reuniunea de la Madrid (World Athletics - Golden)
24: ciclism - World Tour, Omloop Het Nieuwsblad
24: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, Val di Fassa (Italia)
24: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş masculin, Palisades Tahoe (SUA)
24-03 marie: tir sportiv - Campionatele Europene, 10 m, la Gyor (Ungaria)
25: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, Val di Fassa (Italia)
25: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, la Palisades Tahoe (SUA)

MARTIE

01-03: atletism - Campionatele Mondiale indoor, la Glasgow (Marea Britanie)
01: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş masculin, la Aspen (SUA)
02: auto - Formula 1, Marele Premiu al Bahrainului
02: auto - WEC, Cursa de 1.812 km din Qatar
02: ciclism - World Tour, Strade Bianche
02: schi alpin - Cupa Mondială, coborâre feminină, la Kvitfjell (Norvegia)
02: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş masculin, la Aspen (SUA)
03: tenis - meci demonstrativ Rafael Nadal - Carlos Alcaraz, la Las Vegas (SUA)
03-10: ciclism - World Tour, cursa Paris-Nisa
03: atletism - maratonul de la Tokyo
03: schi alpin - Cupa Mondială, slalom super-uriaş feminin, la Kvitfjell (Norvegia)
03: schi alpin - Cupa Mondială, slalom masculin, la Aspen (SUA)
04-10: ciclism - World Tour, cursa Tirreno-Adriatico (Italia)
05-06: fotbal - Liga Campionilor, optimile de finală - retur
06-17: tenis - turneele ATP şi WTA 1.000 de la Indian Wells
07: fotbal - Europa League, Europa Conference League, optimi de finală, tur
09: auto - Formula 1, Marele Premiu al Arabiei Saudite
09: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş masculin, la Kranjska Gora (Slovenia)
09: schi alpin - Cupa Mondială, slalom uriaş feminin, la Are (Suedia)
10: atletism - maratonul de la Barcelona
10: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Qatarului
10: schi alpin - Cupa Mondială, slalomul masculin de la Kranjska Gora (Slovenia)
10: schi alpin - Cupa Mondială, slalom feminin, Are (Suedia).
12-13: fotbal - Liga Campionilor, optimile de finală - retur
12-13: Simpozion anual al Agenţiei Mondiale Antidoping, la Lausana (Elveţia)
14: fotbal - Europa League, Europa Conference League, optimi de finală - retur
14-17: handbal masculin - turnee preolimpice
15: fotbal - Liga Campionilor, tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor
16: auto - Formula E, Sao Paulo e-Prix
16: ciclism - World Tour, cursa Milano-Sanremo
16: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), slalom uriaş masculin
16: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), slalom feminin
17: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), slalom uriaş feminin
17: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), slalom masculin
18-24: patinaj artistica - Campionatele Mondiale, la Montreal (Canada)
18-24: ciclism - World Tour, Turul Cataloniei
19-21: reuniunea Comitetului Executiv al CIO, la Lausanne (Elveţia)
19-31: tenis - turneele ATP şi WTA 1.000 de la Miami
20: ciclism - World Tour, cursa Bruges-De Panne (Belgia)
22: ciclism - World Tour, E3 Saxo Classic (Belgia)
22: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), slalom super-uriaş feminin
23: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), coborâre feminină
24: auto - Formula 1, Marele Premiu al Australiei
24: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Portugaliei
24: ciclism - World Tour, cursa Gent-Wevelgem (Belgia)
24: schi alpin - Cupa Mondială - finale, Saalbach (Austria), coborâre masculină
27: ciclism - World Tour, Cursa Dwars door Vlaanderen (Belgia)
28-31: auto - WRC, Raliul Safari-Kenya
28: atletism - maratonul de la Madrid
30: auto - Formula E, Tokyo e-Prix
30: atletism - Campionatele Mondiale de cros, la Belgrad.
30: canotaj - regata Oxford-Cambridge
31: ciclism - World Tour, Turul Flandrei (Belgia)

Luna aprilie a anului 2024 aduce câteva evenimente sportive importante, precum Campionate Europene de gimnastică artistică (masculin), judo, canotaj, dar şi meciuri în cupele europene de fotbal, curse de Formula 1 şi competiţii de atletism.

În mai, capul de afiş va fi deţinut de Europene de gimnastică artistică (feminin), box, tir cu arcul, tir sportiv, dar şi mountain bike, în România, la Cheile Grădiştei.

Cupele europene de fotbal programează finalele Europa League şi Europa Conference League, o altă competiţie de top fiind Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă.

Turneul de tenis de la Roland Garros va debuta la finalul lunii mai şi va continua în iunie, care aduce evenimente sportive mari, precum EURO 2024 la fotbal, Copa America, Europene de scrimă, înot, kaiac-canoe sau atletism.

De asemenea, va avea loc finala Ligii Campionilor la fotbal, precum şi turneele finale ale Ligii Campionilor la handbal, feminin şi masculin.

APRILIE

01-06: ciclism - World Tour, Turul Ţării Bascilor
03-25: şah - turneele candidaţilor, la masculin şi feminin, la Toronto (Canada)
06: fotbal - Finala Copa del Rey, la Sevilla (La Cartuja)
07: auto - Formula 1, Marele Premiu al Japoniei
07: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Argentinei
07: ciclism - World Tour, Paris-Roubaix
07-14: tenis - ATP Masters 1.000, Monte Carlo
09-10: fotbal - Liga Campionilor, sferturi de finală - tur
09-14: badminton - Campionatele Europene, la Saarbruecken (Germania)
11-14: handbal - turnee preolimpice feminine
11: fotbal - Europa League, Europa Conference League, sferturi de finală - tur
12-14: baschet - Turneul Final Four al Euroligii feminine
13-14: auto - Formula E, Misano (Italia) e-Prix
14: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Americilor
14: ciclism - World Tour, Amstel Gold Race (Olanda)
15: atletism - maratonul de la Boston
16-17: fotbal - Liga Campionilor, sferturi de finală - retur
17: ciclism - World Tour, Săgeata Valonă (Belgia)
18: fotbal - Europa League, Europa Conference League, sferturi de finală - retur
18-21: auto - WRC, Raliul Croaţiei
20: atletism - Diamond League, Xiamen (China)
20-21: atletism - Campionatele Mondiale de marş pe echipe, Antalya (Turcia)
20-06 mai: snooker - Campionatul Mondial, la Sheffield (Marea Britanie)
21: auto - Formula 1, Marele Premiu al Chinei
21: auto - Campionatul Mondial de Anduranţă (WEC), Cursa de 6 ore de la Imola (Italia)
21: ciclism - World Tour, cursa Liege-Bastogne-Liege
23-28: ciclismo - World Tour, Turul Romandiei (Elveţia)
23-05 mai: tenis - turneele ATP şi WTA 1.000 de la Madrid
24-28: Gimnastică artistică - Campionatele Europene masculine, la Rimini (Italia)
25-28: judo - Campionatele Europene, la Zagreb
25-28: canotaj - Campionatele Europene, la Szeged (Ungaria)
27: atletism - Diamond League, reuniune Shanghai (China)
27: auto - Formula E, Monaco e-Prix
28: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Spaniei
28: atletism - maratonul de la Londra
30-1 mai: fotbal - Liga Campionilor, semifinale, tur

MAI

01: ciclism - World Tour, Eschborn-Frankfurt (Germania)
02: fotbal - Europa League, Europa Conference League, semifinale - tur
02-05: gimnastică artistică - Campionatele Europene feminine, la Rimini (Italia)
03-05: futsal - Liga Campionilor, turneul Final Four, la Erevan
04-26: ciclism - Turul Italiei
04-05: atletism - Campionatele Mondiale de ştafete, în Bahamas
05: auto - Formula 1, Marele Premiu de la Miami
06-12: tir cu arcul - Campionatele Europene, la Essen (Germania)
07-08: fotbal - Liga Campionilor, semifinale - retur
07-19: tenis - turneele ATP şi WTA 1.000 de la Roma
08-12: ciclism - Campionatele Europene de mountain bike, la Cheile Grădiştei
09: fotbal - Europa League, Europa Conference League, semifinale - retur
09-12: auto - WRC, Raliul Portugaliei
10: atletism - Diamond League, la Doha
10-26: hochei pe gheaţă - Campionatul Mondial, la Praga şi Ostrava
11: auto - Campionatul Mondial de Anduranţă (WEC), Cursa de 6 ore de la Spa-Francorchamps (Belgia)
11-12: auto - Formula E, Berlin 3-Prix
12: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Franţei
14-19: ciclism - Cursa de Patru Zile de la Dunkerque (Franţa)
15-19: canotaj - Campionatele Europene de slalom, la en Tacen (Slovenia)
15-30: box - Campionatele Europene, la Belgrad
16-19: competiţii preolimpice de calificare la breaking, escaladă, BMX Freestyle şi skateboarding, Shanghai (China)
19: auto - Formula 1, Marele Premiu Emilia Romagna (Italia)
19: atletism - Diamond League, Rabat
19-21: canotaj - ultima regata preolimpică de sprint
20-23: competiţii preolimpice de calificare la breaking, escaladă, BMX Freestyle şi skateboarding, la Budapesta
20-05 iunie: fotbal - Campionatul European U-17, în Cipru
22: fotbal - finala Europa League, la Dublin
22-26: gimnastică ritmică - Campionatele Europene, la Budapesta
24-26: baschet - Euroliga masculină, turneul Final Four, la Berlin
25: fotbal - finala Ligii Campionilor la feminin, la Bilbao
25: atletism - Diamond League, la Eugene (SUA)
25-26: auto - Formula E, Shanghai e-Prix
25-27: tir sportiv - Campionatele Europene de talere, Lonato (Italia)
26: auto - Formula 1, Marele Premiu de la Monaco
26: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Cataloniei
26: auto - Cursa de 500 de mile de la Indianapolis
26-09 iunie: tenis - Roland Garros
30: atletism - Diamond League, Oslo
29: fotbal - finala Europa Conference League, la Atena
30-02 iunie: auto - WRC. Raliul Italiei-Sardinia

IUNIE

01: fotbal - finala Ligii Campionilor, la Londra
01-02: handbal - turneul Final Four al Ligii Campionilor la feminin, la Budapesta
02: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Italiei
02: atletism - Diamond League, Stockholm
02-09: ciclism - World Tour, Criterium du Dauphine
07-12: atletism - Campionatele Europene, la Roma
08-09: handbal - turneul Final Four al Ligii Campionilor la masculin, la Koln
09: auto - Formula 1, Marele Premiu al Canadei
09: atletism - USATF Grand Prix New York (World Athletics - Golden)
09-16: ciclism - World Tour, Turul Elveţiei
10-23: Înot - Campionatele Europene, la Belgrad
12-14: reuniunea Comitetului Executiv al CIO, la Lausanne (Elveţia)
12-16: kaiac-canoe - Campionatele Europene de sprint, la Szeged (Ungaria)
14-14 iulie: fotbal - EURO 2024, în Germania

15-16: auto - WEC, Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franţa)
16: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Kazahstanului
18: atletism - Jocurile Paavo Nurmi, Turku (Finlanda) (World Athletics - Golden)
18-23: scrimă - Campionatele Europene, la Basel (Elveţia)
19-30: handbal - Campionatul Mondial de junioare, în Macedonia de Nord
20-23: volei - faza finală a Ligii Naţiunilor la feminin
20-14 iulie: fotbal - Copa America, în SUA
21: atletism - Memorialul ''Irena Szewinska'', la Bydgoszcz (Polonia) (World Athletics - Golden)
21-23: rugby în VII - turneu de calificare la JO 2024, la Monaco
23: auto - Formula 1, Marele Premiu al Spaniei
27-30: auto - WRC, Raliul Poloniei
27-30: volei - faza finală a Ligii Naţiunilor la masculin, la Lodz (Polonia)
29-30: auto - Formula E, Portland e-Prix
29-07 iulie: baschet - Cupa Mondială masculină Under-17, la Istanbul
29-21 iulie: ciclism - Turul Franţei
30: auto - Formula 1, Marele Premiu al Austriei

Luna iulie va aduce din punct de vedere sportive debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, dar şi turneul de la Wimbledon, curse de Formula 1 şi MotoGP, reuniuni atletice, precum şi Sesiunea CIO, care va decide gazdele Jocurilor Olimpice de iarnă din 2030 şi 2034.

În august, vor continua Jocurile Olimpice, dar la finalul lunii vor începe Jocurile Paralimpice.

Pe lângă curse de Formula 1, reuniuni din circuitul Diamond League şi Supercupa Europei la fotbal, august marchează debutul Turului ciclist al Spaniei şi al ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open. De asemenea, sunt programate Campionate Mondiale de canotaj şi kaiac-canoe.

În septembrie, vom avea curse de ciclism, Formula 1, motociclism viteză, finalele circuitului Diamond League, dar şi Cupa Laver la tenis.

IULIE

01-14: tenis - turneul de la Wimbledon
02-07: baschet - turnee preolimpice, în Grecia, Letonia, Puerto Rico şi Spania
07: auto - Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii
07: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Germaniei
07: atletism - Diamond League, Paris
07: atletism - FBK Games, la Hengelo (Olanda) (World Athletics - Golden)
09: atletism - Memorialul ''Gyulai Istvan'', la Szekesfehervar (Ungaria) (World Athletics - Golden)
12: atletism - Diamond League, Monaco
13-21: baschet - Cupa Mondială feminină U-17, în Mexic
14: auto - Campionatul Mondial de Anduranţă, Cursa de 6 ore de la Sao Paulo
18-21: auto - WRC, Raliul Letoniei
18-21: atletism - Campionatele Europene Under-18, la Banska Bystrica (Slovacia)
20: atletism - Diamond League, Londra
20-21: auto - Formula E, Londra e-Prix (final)
20-22: reuniunea Comitetului Executiv al CIO, la Paris
21: auto - Formula 1, Marele Premiu al Ungariei
22-24: Cea de-a 142-a Sesiuni a CIO; alegerea gazdelor Jocurilor Olimpice de iarnă din 2030 şi 2034
26 iulie-11 august: Jocurile Olimpice de la Paris 2024

28: auto - Formula 1, Marele Premiu al Belgiei

AUGUST

01-04: auto - WRC, Raliul Finlandei
04: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Marii Britanii
06-12: tenis - turneele ATP şi WTA 1.000 de la Toronto
10: ciclism - World Tour, Clasica de la San Sebastian
12-18: ciclism - World Tour, Turul Poloniei
12-19: tenis - turneele ATP şi WTA 1.000 de la Cincinnati (SUA)
14: fotbal - Supercupa Europei, la Varşovia
17-08 septembrie: ciclism - Turul Spaniei
18: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Austriei
18-25: canotaj - Campionatele Mondiale, St. Catharines (Canada)
22: atletism - Diamond League, Lausanne (Elveţia)
23-25: kaiac-canoe - Campionatele Mondiale de sprint, la Samarkand (Uzbekistan)
25: auto - Formula 1, Marele Premiu al Olandei
25: atletism - Diamond League, Silezia-Chorzow (Polonia)
26-31: atletism - Campionatele Mondiale U20, la Lima
26-08 septembrie: tenis - US Open, la New York
28-01 septembrie: ciclism - World Tour, Turul Renewi (Belgia)
28-01 septembrie: ciclism - Campionatele Mondiale de mountain bike, la Pal Arinsal (Andorra)
28-08 septembrie: Jocurile Paralimpice de la Paris 2024
29: atletism - Diamond League, Roma

SEPTEMBRIE

01: auto - Formula 1, Marele Premiu al Italiei
01: auto - Campionatul Mondial de Anduranţă, Cursa de 6 ore de la Austin (SUA)
01: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Aragonului
05: atletism - Diamond League, la Zurich (Elveţia)
05-08: auto - WRC, Raliul Acropolis Grecia
05-22: fotbal - Cupa Mondială feminină U20, la Bogota (Columbia)
08: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al statului San Marino
08: ciclism - Bemer Cyclassics, la Hamburg (Germania)
08: atletism - Memorialul ''Boris Hanzekovic'', la Zagreb (Croaţia)
11-15: ciclism - Campionatele Europene de şosea, la Limburg (Belgia)
13: ciclism - World Tour, Marele Premiu de la Quebec (Canada)
13-14: atletism - finala circuitului Diamond League, al Bruxelles
14-15: auto - Extreme E, Sardinia (Italia)
14-06 octombrie: futsal - Cupa Mondială, în Uzbekistan
15: auto - Formula 1, Marele Premiu al Azerbaidjanului
15: auto - Campionatul Mondial de Anduranţă, Cursa de 6 ore de la Fuji (Japonia)
15: ciclism - World Tour. Marele Premiu de la Montreal (Canada)
20-22: tenis - Cupa Laver, la Berlin
21-29: ciclism - Campionatele Mondiale de şosea, la Zurich (Elveţia)
22: auto - Formula 1, Marele Premiu de la Singapore
22: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Indiei
25-06 octombrie: tenis - turneul WTA 1.000 de Beijing
26-29: auto - WRC, Raliul Chile
29: atletism - maratonul de la Berlin
29: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Indoneziei

În octombrie 2024, cele mai atractive evenimente sportive internaţionale sunt cursele de Formula 1 şi motoGP, dar vom avea şi Campionatele Europene de tenis de masă sau Campionatele Mondiale de ciclist pe pistă.

Luna noiembrie va aduce noi curse de F1 şi moto, dar şi finalele circuitelor de tenis WTA şi ATP, precum şi turneul final al Cupei Davis.

Fotbalul are evenimente importante, precum finalele celor două competiţii intercluburi din America de Sud, Copa Libertadores şi Copa Sudamericana.

La finalul lunii noiembrie va debuta Campionatul European de handbal feminin, care va continua în decembrie, ultima lună a anului urmând să aducă şi Mondialele de înot în bazin scurt.

OCTOMBRIE

02-13: tenis - turneul ATP Masters 1.000 de la Shanghai
05-11: auto - Raliul Marocului
06: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Japoniei
07-13: tenis - turneul WTA 1.000 de la Wuhan (China)
08-13: ciclism - Turul Ţărilor de Jos
12: ciclism - World Tour, Il Lombardia (Italia)
13: atletism - maratonul de la Chicago
15-20: ciclism - World Tour, Turul Guangxi (China)
15-20: tenis de masă - Campionatele Europene, la Linz (Austria)
16-20: ciclism - Campionatele Mondiale de velodrom, la Ballerup (Danemarca)
17-20: triatlon - finalele World Series, la Malaga (Spania)
20: auto - Formula 1, Marele Premiu al Statelor Unite
20: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Australiei
27: auto - Formula 1, Marele Premiu al Mexicului
27: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Thailandei
28-03 noiembrie: tenis - turneul ATP Masters 1.000 de la Paris
31-03 noiembrie: auto - WRC, Raliul Europei Centrale

NOIEMBRIE

02: auto - Campionatul Mondial de Anduranţă, Cursa de 8 ore din Bahrain
03: auto - Formula 1, Marele Premiu al Braziliei
03: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Malaeziei
03-10: tenis - Turneul Campioanelor (WTA Finals)
05: atletism - maratonul de la New York
10-17: tenis - Turneul Campionilor (ATP Finals), la Torino (Italia)
17: moto - Campionatul Mondial, Marele Premiu al Comunităţii Valenciene
20-25: tenis - turneul final al Cupei Davis, la Malaga (Spania)
21-24: auto - WRC, Raliul Japoniei
23: auto - Formula 1, Marele Premiu de la Las Vegas (SUA)
23: fotbal - Copa Sudamericana - finala
28-15 decembrie: handbal - Campionatul European feminin, în Austria, Ungaria şi Elveţia
30: fotbal - Copa Libertadores - finala

DECEMBRIE

01: auto - Formula 1, Marele Premiu al Qatarului
01: atletism - maratonul de la Valencia
08: auto - Formula 1, Marele Premiu de la Abu Dhabi (EAU)
10-15: înot - Campionatele Mondiale în bazin scurt, la Budapesta

EURO 2024: Selecționerul Iordănescu anunță lotul preliminar
Sport 24 Mai 2024, 14:55

EURO 2024: Selecționerul Iordănescu anunță lotul preliminar

România va juca în grupa E, alături de Ucraina, de Belgia și de Slovacia.

EURO 2024: Selecționerul Iordănescu anunță lotul preliminar
Moştenitorii lui Diego Maradona, în conflict cu un bărbat care vrea să vândă Balonul de Aur câștigat de fotbalist în 1986
Sport 24 Mai 2024, 10:50

Moştenitorii lui Diego Maradona, în conflict cu un bărbat care vrea să vândă Balonul de Aur câștigat de fotbalist în 1986

Avocatul organizatorilor licitației susține că încercarea moștenitorilor lui Maradona de a revendica acest trofeu este un...

Moştenitorii lui Diego Maradona, în conflict cu un bărbat care vrea să vândă Balonul de Aur câștigat de fotbalist în 1986
CS Mioveni și FC Botosani, în returul barajului pentru Superligă
Sport 24 Mai 2024, 08:45

CS Mioveni și FC Botosani, în returul barajului pentru Superligă

În tur, trupa lui Bogdan Andone a câștigat la limită.

CS Mioveni și FC Botosani, în returul barajului pentru Superligă
UBT Cluj rămâne campioană la baschet masculin
Sport 23 Mai 2024, 21:04

UBT Cluj rămâne campioană la baschet masculin

Echipa își adjudecă al patrulea titlu consecutiv.

UBT Cluj rămâne campioană la baschet masculin
Corvinul Hunedoara primește licenţa pentru a evolua în Liga Europa
Sport 23 Mai 2024, 20:33

Corvinul Hunedoara primește licenţa pentru a evolua în Liga Europa

Echipa hunedoreană a cucerit, în acest sezon, Cupa României.

Corvinul Hunedoara primește licenţa pentru a evolua în Liga Europa
Roland Garros 2024: Gabriela Ruse și Cristina Dinu avansează în calificări
Sport 23 Mai 2024, 10:27

Roland Garros 2024: Gabriela Ruse și Cristina Dinu avansează în calificări

Turneul din capitala Franței este al doilea de Mare Şlem al anului.

Roland Garros 2024: Gabriela Ruse și Cristina Dinu avansează în calificări
Atalanta câștigă trofeul Europa League, cel mai important din istoria clubului
Sport 23 Mai 2024, 00:09

Atalanta câștigă trofeul Europa League, cel mai important din istoria clubului

Eroul victoriei împotriva Bayer Leverkusen a fost atacantul nigerian Ademola Lookman, care a reuşit un hat-trick.

Atalanta câștigă trofeul Europa League, cel mai important din istoria clubului
Perechea Niculescu/Bucşa, în semifinale la Strasbourg
Sport 22 Mai 2024, 18:24

Perechea Niculescu/Bucşa, în semifinale la Strasbourg

Cuplul a învins în sferturi echipa americană Ashlyn Krueger/Sloane Stephens.

Perechea Niculescu/Bucşa, în semifinale la Strasbourg