9 medalii, palmaresul atleților români la Campionatul Balcanic de seniori de la Volos
Campionii balcanici din delegația României sunt Rareș Toader, la aruncarea greutății (20,74 m), Alin Firfirică, la aruncarea discului (63,15 m), Alina Rotaru-Kottmann, la săritura în lungime (6,81 m) și Răzvan Cristian Grecu, la triplusalt (16,46 m).
Articol de Andrei Enache, Publicat: 28 Iulie 2025, 09:00 • Actualizat: 28 Iulie 2025, 09:29
România a încheiat cu un bilanț 9 medalii – dintre care 4 de aur, 3 de argint și 2 de bronz - participarea la Campionatul Balcanic de atletism pentru seniori, desfășurat la Volos, în Grecia.
Performanța confirmă forma excelentă a sportivilor "tricolori" în acest sezon competițional.
Campionii balcanici din delegația României sunt Rareș Toader, la aruncarea greutății (20,74 m), Alin Firfirică, la aruncarea discului (63,15 m), Alina Rotaru-Kottmann, la săritura în lungime (6,81 m) și Răzvan Cristian Grecu, la triplusalt (16,46 m).
Medaliile de argint au fost obținute de Andreea Taloș – triplusalt (14,10 m), Andrea Mikloș – 400 metri (51,53 secunde) și Bianca Ghelber – aruncarea ciocanului (70,20 m).
Pe podium au mai urcat Mihai Dringo – bronz la 400 metri (45,29 secunde) și Ramona Verman – bronz la săritura în lungime (6,63 m).
Lotul tricolor a fost alcătuit din 18 sportivi (8 fete și 10 băieți), care au concurat cu determinare și au demonstrat că România rămâne o forță în atletismul balcanic.













