Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici, despre bazinul interior de înot de la „Lia Manoliu”: „Poate acum, după două medalii olimpice, îl vor renova”
„Dacă după două medalii de aur la mondiale și record mondial lumea nu ne-a băgat în seamă, poate acuma după două medalii olimpice, într-un final, o vor face și vor renova bazinul.”, a spus Adrian Rădulescu.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 01 August 2024, 14:07 • Actualizat: 01 August 2024, 14:06
Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici, a spus că își dorește ca bazinul interior de înot de la stadionul „Lia Manoliu” să fie renovat fără a fi perturbate antrenamentele de la cel exterior. Tehnicianul și-a exprimat speranța ca după performanțele campionului român la Jocurile Olimpice de la Paris să fie demarate lucrările necesare.
„Evident că mă gândesc că mai sunt niște ecuații ale înotului ăsta pe care încă nu le-am descoperit sau poate chiar suntem foarte aproape să le descoperim. Mă uit la chinez (Pan Zhanle, înotătorul chinez care a luat aurul la proba de 100 de metri liber, n.r.), ok, un timp extraordinar, dar în adâncul sufletului meu și în ceea ce am văzut zi de zi de la David, știu că lupta e încă egală, chiar dacă acum diferența a fost mare, de o secundă, știu că la un moment dat lucrurile se vor închide.
E mai bine că s-a întâmplat asta, dacă David vrea să mai continue pentru următorii patru ani va avea nevoie clar de o motivație mai mare decât a avut-o până acum. Acum și-a dorit să fie campion olimpic, i-a ieșit, dar acum va trebui să-și dorească ceva mare!”, a spus antrenorul în dialogul cu Radio România Actualități şi alţi doi reprezentanţi ai presei.
„Mi-aș dori ca atunci când ne întoarcem acasă să primim o veste frumoasă”
De asemenea, antrenorul Adrian Rădulescu a spus că și-ar dori ca la întoarcerea în țară să primească o veste frumoasă - aceea că, într-un final, cei care sunt responsabili de hotărârea finală în privința renovării bazinului interior de înot de la „Lia Manoliu” să dea semnăturile necesare, potrivit Radio România Sport.
„(Mi-aș dori, n.r.) Să semneze hârtiile alea o dată, să se apuce de el, să-l renoveze, dar fără să ne strice activitatea din bazinul de afară, pe care noi îl iubim foarte mult. Noi acolo ne simțim cel mai bine și chiar dacă are balonul pe el, am dori să putem să ne simțim la fel de bine și înăuntru. Ne dorim foarte mult chestia asta.
Dacă după două medalii de aur la mondiale și record mondial lumea nu ne-a băgat în seamă, poate acuma după două medalii olimpice, într-un final, o vor face și vor renova bazinul. Sunt sigur că dacă există doar bunăvoință se poate găsi o soluție, astfel încât să-l repare fără să ne strice activitatea în celălalt.
Poate măcar ultimii 2 ani din următorul ciclu olimpic o să-i petrecem acolo înăuntru, nu doar noi, ci cât mai mulți sportivi români, cât mai mulți înotătrori români care se vor califica la Los Angeles!", a punctat antrenorul lui David Popovici.
Citește și: „Îmi doresc să fac lucruri mari, chiar dacă lucrurile merg mai greu la noi”













