Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Corvinul Hunedoara, echipă din Liga a 2-a, s-a calificat în semifinalele Cupei României după 4-0 cu CFR Cluj | VIDEO

Din minutul 11, CFR Cluj a evoluat cu un om în minus.

Articol de Victor Marin, Publicat: 02 Aprilie 2024, 21:38  • Actualizat: 02 Aprilie 2024, 23:33

Corvinul Hunedoara s-a calificat în semifinalele Cupei României, marți seară, după ce a învins CFR Cluj cu 4-0.

Echipa din Liga a 2-a a început în atac partida, trupa hunedoreană trecându-și în cont prima ocazia în minutul 3, când Lupu a tras puțin pe lângă poartă.

CFR Cluj a rămas în 10 oameni în minutul 11, când grecul Tachtsidis a văzut roșu direct după ce și-a lovit un adversar cu cotul în figură.

Timp de un sfert de oră după eliminare, trupa antrenată de Adrian Mutu a lăsat impresia că poate gestiona handicapul omului în minus și și-a creat două ocazii bune prin Michael și Muhar, ultimul trimițând mingea în bară.

În ultimelele 10 minute ale primei reprize, jucătorii Corvinului au atat în valuri și inevitabilul s-a produs în minutul 43, când Lică a făcut 1-0 pentru hunedoreni.

CFR, zdrobită de o echipă fără drept de promovare în prima ligă

Împinși de la spate de cei peste 10 mii de spectatori, Corvinul a mai marcat de două ori în repriza secundă, prin Coman (minutul 51), Pârvulescu (minutul 67) și Pop (minutul 93).

Meciul s-a încheiat 4-0 pentru Corvinul Hunedoara și formația venită din Liga a 2-a a produs supriza rundei, eliminând-o pe CFR Cluj, echipa care a câștigat cele mai multe trofee în ultimul deceniu în fotbalul intern.

Momentan, Corvinul se află pe locul 3 în play-off-ul ligii secunde, însă echipa hunedoreană nu are drept de promovare în Superliga.

CFR Cluj se află pe locul 3 în play-off-ul Surperligii, la 10 puncte în spatele liderului FCSB.

În semifinalele Cupei României, Corvinul va juca pe 17 aprilie cu câștigătoarea meciului dintre FCU Craiova și Voluntari.

Billie Jean King Cup: Cristian, învinsă de Svitolina
Sport 13 Aprilie 2024, 00:30

Ucrainencele au câștigat primele două meciuri ale duelului disputat în SUA.

Play-off Superliga: Universitatea Craiova - Farul Constanța, 1-2 | VIDEO
Sport 12 Aprilie 2024, 23:04

Ionuț Cojocaru a reușit o dublă pentru oaspeți.

Billie Jean King Cup: Ana Bogdan, învinsă de ucraineanca Lesia Tsurenko
Sport 12 Aprilie 2024, 22:55

Adversara româncei s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-0.

Play-out Superliga: UTA Arad - FC Hermannstadt, 1-3 | VIDEO
Sport 12 Aprilie 2024, 20:29

Daniel Paraschiv a marcat toate golurile echipei sibiene.

Simona Halep: Îmi doresc tare mult să joc la Roland Garros
Sport 12 Aprilie 2024, 19:17

Fostul lider WTA a jucat primul meci după reducerea suspendării la Miami Open, unde nu a reușit să treacă de runda inaugurală.

Gimnastică: Frații Burtănete ratează participarea la JO 2024
Sport 12 Aprilie 2024, 12:43

Ambii sportivi invocă probleme medicale.

Billie Jean King Cup: Începe întâlnirea România - Ucraina
Sport 12 Aprilie 2024, 06:36

Câștigătoarea întâlnirii se va califica la turneul final, programat în luna noiembrie, la Sevilla.

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român încă speră la un wildcard pentru Simona Halep
Sport 11 Aprilie 2024, 20:43

Mihai Covaliu, președintele COSR, consideră că la Jocurile Olimpice de la Paris ar putea participa 100 de sportivi români.