Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Cupa Davis 2023: Australia, în finală după ce a trecut de Finlanda

Alex De Minaur l-a învins pe Emil Ruusuvuori.

Publicat: 24 Noiembrie 2023, 21:55  • Actualizat: 25 Noiembrie 2023, 22:05

Australia s-a calificat în finala Cupei Davis 2023, vineri seara, după cel de-al doilea meci de simplu al semifinalei contra Finlandei, Alex De Minaur (12 ATP) învingându-l în două seturi, 6-4, 6-3, pe Emil Ruusuvuori (69 ATP).

Partida a durat o oră şi 35 de minute.

Australia conducea cu 1-0 după ce în primul meci al semifinalei Alexei Popyrin (40 ATP) îl învinsese pe Otto Virtanen (171 ATP) în două seturi, 7-6 (7/5), 6-2.

Partida de dublu nu s-a mai disputat.

Australia, finalista ediţiei trecute a Cupei Davis, îşi va afla adversara din ultimul act al competiţiei sâmbătă seara, după cea de-a doua semifinală, în care Serbia lui Novak Djokovic întâlneşte Italia, care se bazează mai ales pe Jannik Sinner (4 ATP), notează Agerpres.

Turneul final al competiţiei masculine de tenis pe echipe naţionale se desfășoară în oraşul spaniol Malaga.

EURO 2024: Două curse speciale TAROM pentru cei care vor să meargă la meciul dintre România și Slovacia
Sport 21 Iunie 2024, 18:54

Meciul Slovacia-România se joacă miercuri, 26 iunie, de la ora 19, la Frankfurt.

EURO 2024: Slovacia - Ucraina, 1-2
Sport 21 Iunie 2024, 18:16

La pauză, Slovacia conducea cu 1-0. Ucraina a câștigat cu un gol marcat în minutul 80.

Luptătorul Răzvan Arnăut s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris
Sport 21 Iunie 2024, 15:24

Delegația României a ajuns la 93 de sportivi calificați (la 15 sporturi) la Jocurile Olimpice.

EURO 2024: Spania s-a calificat în optimile competiției
Sport 21 Iunie 2024, 00:19

Ibericii au maximum de puncte după două meciuri.

Horia Colibăşanu, într-o nouă expediţie | VIDEO
Sport 20 Iunie 2024, 21:25

Alpinistul timişorean va încerca o ascensiune pe Gasherbrum II (Pakistan).

Ana Bogdan va evolua la JO 2024
Sport 20 Iunie 2024, 18:42

Calificarea a venit ca urmare a prezenței la turneul de la Roland-Garros, unde a ajuns până în turul trei.

EURO 2024: Slovenia - Serbia, 1-1
Sport 20 Iunie 2024, 18:15

Sârbii au egalat în ultima fază a meciului. Partida a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs.

CE de natație: Ştafeta României, în finala de 4x100 metri
Sport 20 Iunie 2024, 12:36