Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

David Popovici, medaliat cu aur la Campionatul Naţional în bazin de 25 de metri

Campioană națională a devenit și Aissia Prisecariu, la 100 de metri spate.

Publicat: 09 Noiembrie 2023, 20:29  • Actualizat: 09 Noiembrie 2023, 22:09

David Popovici a câştigat o primă medalie de aur, joi, la Campionatul Naţional în bazin de 25 de metri de la Otopeni.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu s-a impus la 100 de metri liber, anunță CS Dinamo.

David Popovici va evolua în fiecare din cele 4 zile de concurs.

După triumful de joi, vor urma probele de 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă) şi 50 m liber (duminică).

Campioană națională a devenit și Aissia Prisecariu, la 100 de metri spate. Tânăta a fost la numai 2 zecimi de baremul de calificare la Campionatul European.

Campionatul Naţional este o competiţie test înaintea Europeanului în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie) tot la Otopeni.

La Gala Radio România, organizată pe 1 noiembrie la Sala Radio, David Popovici a fost laureat al categoriei Sport.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.

CS Dinamo Bucureşti a câștigat Cupa României la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 17:49

În finală, Dinamo a învins-o pe CSM Constanța, deţinătoarea trofeului.

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 17:15

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Volei feminin: România, învinsă de Cehia în al doilea meci din Golden League
Sport 19 Mai 2024, 12:55

Tricolorele au fost la câteva mingi de victorie.

Premier League: Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca Liverpool | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:46

În cei 9 ani pe Anfield, tehnicianul a câştigat 8 trofee, inclusiv Liga Campionilor în 2019.

Box: Usyk devine campion incontestabil la categoria grea după victoria împotriva lui Fury | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:06

Pugilistul le-a dedicat victoria familiei, fanilor și armatei Ucrainei.