Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

David Popovici obține a patra medalie de aur la Naţionalele de înot

La actuala ediţie a competiției de la Otopeni, campionul s-a impus în probele de 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber şi 400 m liber.

David Popovici obține a patra medalie de aur la Naţionalele de înot

Publicat: 20 Aprilie 2024, 19:04  • Actualizat: 20 Aprilie 2024, 19:15

David Popovici a obținut, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II.

Competiţia se desfășoară la Otopeni.

Sportivul legimitat la CS Dinamo a parcurs distanța de 100 metri în 47 de secunde şi 86 de sutimi.

Podiumul a fost completat de Patrick Dinu (49.16) și George Adrian Raţiu (49.53).

La actuala ediţie, David Popovici s-a mai impus în probele de 50 m liber, 200 m liber şi 400 m liber.

“Sunt foarte mulţumit. Cred că n-am mai coborât de aproape un an sub 48. Cred că da, sunt în grafic pentru Jocurile Olimpice! Mă bucur că am îndeplinit obiectivul principal la aceste campionate şi anume să mă calific la Campionatele Europene”, a declarat campionilor pentru TVR Sport.

În programul competițional al lui David Popovici urmează Mare Nostrum (Barcelona), Campionatele Europene din Serbia și Jocurile Olimpice.

Citește și: Constantin Popovici, noul campion al circuitului mondial Red Bull Cliff Diving

Finala NBA, câștigată de Boston Celtics
Sport 18 Iunie 2024, 09:49

Finala NBA, câștigată de Boston Celtics

În urma acestei victorii, "verzii" au în palmares 18 titluri, ceea ce reprezintă un nou record.

Finala NBA, câștigată de Boston Celtics
EURO 2024: Austria - Franța, 0-1
Sport 17 Iunie 2024, 23:58

EURO 2024: Austria - Franța, 0-1

Maximilian Wöber a înscris în propria poartă ('38).

EURO 2024: Austria - Franța, 0-1
Selecționerul Iordănescu, după debutul victorios de la EURO 2024: E important să rămânem ancorați în realitate | VIDEO
Sport 17 Iunie 2024, 21:21

Selecționerul Iordănescu, după debutul victorios de la EURO 2024: E important să rămânem ancorați în realitate | VIDEO

Golurile împotriva Ucrainei au fost marcate de Nicolae Stanciu ('29), Răzvan Marin ('53) și Denis Drăguș ('57).

Selecționerul Iordănescu, după debutul victorios de la EURO 2024: E important să rămânem ancorați în realitate | VIDEO
EURO 2024: Belgia - Slovacia, 0-1
Sport 17 Iunie 2024, 20:55

EURO 2024: Belgia - Slovacia, 0-1

Tot în grupa G, România a învins Ucraina cu 3-0.

EURO 2024: Belgia - Slovacia, 0-1
Denis Drăguș, după victoria României la EURO 2024: V-am mai spus că trebuie să credeţi în noi
Sport 17 Iunie 2024, 19:13

Denis Drăguș, după victoria României la EURO 2024: V-am mai spus că trebuie să credeţi în noi

„Noi cred că am dat românilor ceea ce meritau, ceea ce aşteptau”

Denis Drăguș, după victoria României la EURO 2024: V-am mai spus că trebuie să credeţi în noi
EURO 2024: România - Ucraina, 3-0
Sport 17 Iunie 2024, 17:54

EURO 2024: România - Ucraina, 3-0

Golurile au fost marcate de Nicolae Stanciu ('29), Răzvan Marin ('53) și Denis Drăguș ('57).

EURO 2024: România - Ucraina, 3-0
EURO 2024: Suporter al tricolorilor, Daniel Horhogea a alergat distanţa Bucureşti - München
Sport 17 Iunie 2024, 14:10

EURO 2024: Suporter al tricolorilor, Daniel Horhogea a alergat distanţa Bucureşti - München

Călătoria spre Germania a durat 25 de zile și a însemnat, cumulat, în jur de 1.400 de kilometri.

EURO 2024: Suporter al tricolorilor, Daniel Horhogea a alergat distanţa Bucureşti - München
EURO 2024: Serbia - Anglia, 0-1
Sport 16 Iunie 2024, 23:54

EURO 2024: Serbia - Anglia, 0-1

Unicul gol al partidei a fost înscris de Jude Bellingham ('13).

EURO 2024: Serbia - Anglia, 0-1